Haber

12 yıl sonra Arap Birliği Zirvesi’nde konuşan Beşar Esad: Bölgedeki krizleri ele almak için tarihi bir fırsat

32. Arap Birliği Zirvesi Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlendi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 12 yıl sonra Arap Birliği Zirvesi’ne katıldı.

“BÖLGESEL KRİZLERİ YÖNETMEK İÇİN TARİHİ FIRSAT”

Bu, bölgedeki krizleri ele almak için tarihi bir fırsat” dedi. Suudi Arabistan’ın Arap yakınlaşmasını teşvik etmek için siyasi bir atmosfer yaratma çabalarını takdir eden Esad, “Suriye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin bölgenin istikrarını destekleyecek ve ortak Arap eylemine hizmet edecek şekilde normale dönmesini takdir ediyorum.”

BİRLİĞE KARŞI SURİYE

Tepenin önünde Esad’ı Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman karşıladı. Veliaht Prens ile tokalaşıp basına kısa poz veren Esad, görüşmenin yapılacağı salona geçti. Liderlerin gelişinin ardından görüşmeye geçildi. Esad’ın yeniden Arap Birliği’ne katılması, Suriye’nin birlikten izolasyonunun sona erdiğini gösteriyor.

SURİYE’NİN ÜYELİĞİ 2011’DE SONLANDIRILDI

Suriye’nin Arap Birliği üyeliği, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ülkede 2011’de başlayan iç savaşta hükümet karşıtı aktivistlere yönelik baskı ve şiddetli müdahale talimatı vermesinin ardından askıya alınmıştı. Suriye’nin birliğe dönmesi için 7 Mayıs’ta Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen toplantıda, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud, 10 Mayıs’ta Esad’ı tepeye davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu