Haber

“2. Afrika Altyapı Finansman Zirvesi” Senegal’de yapıldı

Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, Afrika’daki altyapı finansman koşullarının gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Aynı zamanda Afrika Birliği (AfB) Dönem Başkanı olan Sall, Dakar’da düzenlenen “2. Afrika Altyapı Finansman Zirvesi”nde konuştu.

Afrika için Altyapı Konsorsiyumu’nun Aralık 2022’de yayınladığı son raporuna değinen Sall, Afrika’da 2018’de 100 milyar dolar olan altyapı finansmanının 2021’de 81 milyar dolara gerilediğini söyledi.

Başkan Sall, bu düşüşün nedenlerinden birinin de Kovid-19 salgını olduğunu, hiçbir sıkıntı yaşanmazken bile Afrika’nın yüksek faiz oranları nedeniyle tüm projeleri daha değerli hale getirdiğini ifade etti.

Demiryolları gibi uzun vadeli projelerin geri ödeme sürelerinin çok kısa olduğuna dikkat çeken Sall, bu durumu altyapı ortaklarıyla müzakere etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Sall, kredi derecelendirme kuruluşlarını da eleştirerek, bu kuruluşların Afrika’daki riski her zaman mevcut riskten daha yüksek algıladıklarına işaret etti.

Yüksek risk algısı nedeniyle sigorta oranlarının yükseldiğini vurgulayan Sall, Afrika ülkelerinin sürekli olarak bu zorluklara maruz kaldığını ifade etti.

Sall, AfB Başkanlığı döneminde Afrika’daki bu finansman koşullarında yaşanan sıkıntıların tüm OECD, G7, G20 veya diğer Birleşmiş Milletler toplantılarında gündemde olduğunu kaydetti.

haberedremit.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu