Yaşam

Ahlat Ağacı filminde ‘işe tecavüz’ suçundan Nuri Bilge Ceylan’a hapis cezası

yönetmen ve senarist Nuri Bilge Ceylan,Ahlat Ağaç filminde yer verdiği mektupta Polat Onat ile ilgili metni izinsiz kullandığı gerekçesiyle tazminatamahkum edildi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre 2018 yılında gösterildi ve 71. Cannes Sinema Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı. Armut ağacıFilmin en çarpıcı sahnesinde yer alan “Ülke ve Edebiyat Sempozyumu’na Katılmak İstemeyen Bir Yazarın Mektubu” bölümünde aynı yılın davası üzerine bahis oynandı.

İlgili metin daha önce Varlık dergisinin 1271. sayısında ve Edebiyat Kırsalından Mektuplar kitabında yayınlanmıştır. “Seyreltilmemiş Taşralı” metin olduğu ortaya çıktı. Akabinde eser sahibi Onat, ilgili metnin bozuk olduğu gerekçesiyle sinemanın yönetmeni ve senaristi Nuri Bilge Ceylan ile sinemanın yapım şirketi Zeyno Sinema Yapım Şirketi aleyhine 40 bin TL’lik dava açtı. izinsiz kullanılmıştır.

2018 yılında açılan ve İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava 13 Aralık 2022’de sonuçlandı.

Mahkeme, yazar Polat Onat ile ilgili yazının sinemada izinsiz kullanıldığına ve ‘esere tecavüzün tespiti’ kararı verdi. Mahkeme, eser sahibine ‘maddi ve manevi tazminat’ ödenmesine karar verdi. Yazar Polat Onat ve avukatı Yasemin Arpa, gerekçeli kararın açıklanmasının ardından konuyla ilgili görüşlerini paylaşacaklarını söyledi.

Mahkemeye konu olan ‘Karışmayan Taşralı’ metni, ana karakter Sinan’ın (Doğu Demirkol) başka bir karakter olan yazar Süleyman’la (Serkan Keskin) ortasında geçen ‘mektup’ konulu diyaloga konu oluyor. Ülke ve Edebiyat Sempozyumu’na katılmak istemeyen bir yazarın sözü. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu