Haber

Altı Masa Adayları Açıklanınca Piyasalar Olumlu Tepki Verdi: Tahviller Yükseldi CDS Düştü

Türkiye 14 Mayıs seçimlerine hazırlanıyor. Piyasalarda seçim sonrası fiyatlamalar ivme kazandı. Her seçim öncesi sonuçların fiyatlandırılması genel kanı ve senaryolara göre yapılır. Muhalefet kanadında cuma günü bozulan tablo Borsa’nın moralini bozarken, hafta sonu esen rüzgar bugün tabloyu yeniden bir araya getirdi. Akşam saatlerinde yapılan gün içi görüşmeler ve yaşanan gelişmelerin ardından muhalefetin coşkusu piyasalara da yansıdı.

Cuma gününden Pazartesi gününe kadar Türkiye siyaseti adrenalin dolu seyrederken, Cuma ve Pazartesi günü piyasaların seyri de bu duruma uyum sağladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerine hazırlanırken, bugün yaptığı Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda, 10 Mart Cuma günü Resmi Gazete’de yönetmelik çıkacağını bildirdi. Erdoğan’ın açıklama yaptığı sırada muhalefet de Altı Masa’da aday pazarlığı yapıyordu.

Meral Akşener’in itirazlarında ortak nokta bulunması ve Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarının da seçim sonrası programlarda yer alması üzerine Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a karşı cumhurbaşkanı adaylığı açıklandı.

Gün içinde bu anlaşmaya yönelik olumlu ekonomik rüzgarlar Borsa ile sınırlı kalmadı. Ülke borç sigortası anlamına gelen CDS primleri Türkiye’de düşerken, bu ülke riskinde azalma olarak görüldü. Öte yandan eurobondlar da yükselmeye başladı. Bunlar piyasaların olumlu fiyatlamalar yaptığı şeklinde yorumlanabilecek gelişmelerdi.

Adaylık müzakereleri sürerken ABB Başkanı Mansur Yavaş ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun isimleri netleşince görülen gerileme,

Bir ülkenin ödeme gücü riskini gösteren CDS’lerdeki düşüşün ardından daha da arttı.

Dış kaynak sağlamak amacıyla yurt dışına ihraç edilen uzun vadeli borçlanma araçları olan eurobondların fiyatları da yükseldi.

19 Ocak 2033 vadeli en likit eurobond’un fiyatı gün içinde 97,25’ten 98,50’ye yükselirken, faiz oranı yüzde 9,90’dan yüzde 9,60’a geriledi.

Kredi temerrüt takasları (CDS), 2047 tahvillerinin bir aydan uzun süredir ilk kez en yüksek seviyesine ulaşmasıyla düştü.

Uluslararası ekonomi haber ajansı Bloomberg, Kerim Karakaya ve Selçuk Gökoluk tarafından yayımladığı haberinde piyasalardaki adaylık öncesi fiyatlamaları şu şekilde yorumladı: ‘Muhalefet Adayda Anlaşmaya Yaklaşırken Türk Tahvilleri Yükseliyor’

Bloomberg’in bilgisine göre Mayıs 2047 dolar tahvili (eurobond) yaklaşık 2 sentlik artışla geçen ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, faiz oranları yüzde 9’un altına geriledi. .

Eylül 2033 vadeli Eurobond 1,2 sent yükselerek bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

5 yıllık CDS primi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 6 Şubat’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Piyasa fiyatlarında olumlu görünüm,

Sosyal medyada dikkat çekerken,

Ekonomi uzmanları,

İttifakın uzlaşmasını umut edenler de bu durumu paylaştı ve yorumladı.

Belediye başkanlarının halk tarafından geniş kabul görmesinin etkili olduğunu düşünenler daha fazla olmakla birlikte,

Uzmanlar, yaşadıklarından yola çıkarak açıklamalarda bulundu.

Tüm gelişmeler kesinleşmeden gün içinde tahminlerde bulunan uzmanlar,

Seçimden sonra ekonomi politikalarında değişiklik sözü veren muhalefetin kabulünün sinyallerini veriyorlardı.

Umutlu olarak,

Kur tarafına da dikkat çekenler oldu.

Piyasalardaki fiyatlamalarla ilgili yorumunuz politik olur mu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

kurtunhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu