Haber

ASEAN’ın yeni Genel Sekreteri Kao, ilk ziyaretini Çin’e yaptı

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) genel sekreterliğine seçilen Kamboçyalı Kao Kim Hourn, göreve başladıktan sonra ilk ziyaretini Çin’e yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Genel Sekreter Kao, Çin’in en üst düzey diplomatı Çin Komünist Partisi (ÇKP) Dış Çıkarlar Merkez Komitesi Başkanı Wang Yi ile bir araya geldi.

Görüşmede Wang, 1 Ocak’ın prestijiyle göreve başlayan Kao’ya ilk ziyaretinde Çin’i tercih ettiği için teşekkür etti ve ülkesinin ASEAN’ın en büyük komşusu olarak toplumun bölgesel entegrasyonunu desteklediğini belirtti.

Çin’in ASEAN’ın stratejik bağımsızlığını savunduğunu vurgulayan Vang, bölgede Soğuk Savaş mantığına dayalı çatışmaları ve büyük güçler arasında kamplara dayalı çatışmaları reddettiklerini ve barışçıl kalkınma atmosferinin devamını desteklediklerini vurguladı. on yıllar boyunca oluşmuştur.

Çin’in ASEAN’ın iyi bir dostu ve komşusu olmasının yanı sıra uzun vadeli güvenilir bir iş birliği ortağı olduğuna işaret eden Genel Sekreter Kao, Pekin ile ticaret, yatırım, dijital alanlarda kapsamlı stratejik ortaklığı derinleştirmek istediğini söyledi. ekonomive yeşil kalkınma alanlarında işbirliğini derinleştirmeyi umduklarını belirtti.

ASEAN’ın kurucu üyeleri Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Singapur’un yanı sıra Brunei, Vietnam, Laos, Kamboçya ve Myanmar olmak üzere toplam 10 üyesi bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu