Ekonomi

Asya borsaları karıştı

Asya borsalarında dün akşam ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı ve gelecek döneme ilişkin açıklamalarının ardından karışık bir seyir izlendi.

Fed dün politika faizini 25 baz puan artırarak %4,50-4,75 aralığına yükselterek 16 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Karar metninde faiz artışının devam edeceğine işaret edilirken, Fed Lideri Jerome Powell, ilk kez deflasyonist sürecin başladığını ve hızlı sıkılaştırmanın şimdiye kadarki etkilerinin tam olarak hissedilmediğini söyledi. şimdi.

Fed’in toplantı tutanaklarında “şahin” duruşu korunsa da Powell’ın yumuşayan açıklamalarının ardından Asya borsaları karıştı. Japonya’da artan Kovid-19 vakaları ve ABD’nin Çinli şirketlere olası yaptırımları da bölgedeki risk iştahını sınırlayan gelişmeler olarak gündeme geldi.

Bu gelişmelerle Çin’de Şanghay bileşik endeksi günü bir önceki kapanış seviyesinin hemen üzerinde 3.286 puanla kapattı. Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,6 artışla 2 bin 395 puana yükseldi.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2 artışla 27 bin 402 puanda kapanırken, dolar/yen paritesi önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,1 altında 128,7’de sabitlendi.

Hindistan’da Sensex endeksi 59.682 puanda yatay seyrediyor ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0.5 düşüşle 21.969 puanda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu