Haber

CHP İstanbul İl Müdürlüğü, Yargıtay Üyelerine Anayasa Kitapçığı Gönderdi

Haber: ÇAĞATAN AKYOL – Kamera: ADEM KARABAYIR

CHP İstanbul İl Müdürlüğü, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Sirkeci PTT’den Yargıtay üyelerine posta yoluyla Anayasa kitapçığı gönderdi. İl Başkanı Özgür Çelik, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, 2023 yılında hukukun üstünlüğünü tesis etmiş örnek bir demokrasi olmanın gururunu yaşamamız gerekirken, bu konuyu hâlâ üst yargı organlarına hatırlatma ihtiyacı hissediyoruz” dedi. Anayasa, bugün düne göre çok daha geride olduğumuzu gösteriyor.”

Anayasa Mahkemesi, Seyahat Parkı davasında tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay ve avukat Can Atalay hakkında “hak ihlali” kararı verdi. Anayasa Mahkemesi’nin dosyayı gönderdiği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne gönderdi. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Atalay hakkında “hak ihlali” kararına oy veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin bu kararına muhalefet partileri tepki göstermeye devam ediyor. CHP İstanbul İl Müdürlüğü de dün Yargıtay üyelerine ulaştırılmak üzere Sirkeci PTT’den Anayasa kitapçığını posta yoluyla gönderdi. Sirkeci PTT önünde örgütle birlikte açıklama yapan CHP İstanbul İl Lideri Özgür Çelik, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasayı tanımadığını vurguladı.

“YÜCE MAHKEME BAŞKANLIĞI İNANILMAZ KARAR ALDI”

Çelik şunları söyledi:

“Yargıtay Başkanlığı son açıklamasıyla hukuktan ve Anayasadan yana tavır almak yerine Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin inanılmaz kararı lehine bir tutum benimsemiştir. Ülkemizde halkın yüzde 69’u adalet sistemine güvenmiyor. Hukukun üstünlüğü endeksinde Türkiye 173 ülke arasında 148’inci sırada yer alıyor.” “Can Atalay’ı nasıl serbest bırakmayız, Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımamanın yollarını nasıl buluruz?” endişesi yerine toplumda adalet sistemine güvensizlik oranının yüzde 69’a yükseldiğini söyleyenler, Hukukun üstünlüğü endeksinin ise 173 ülke arasında 148’inci sırada yer aldığı belirtildi. Tanımadıkları ve ihlal ettikleri Anayasa kitabını Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkan ve üyelerine posta yoluyla gönderdik. Onlara Anayasamızı hatırlatma gereği duyduk.

“ANAYAYAYI SAVUNMAK İÇİN HALA NE KADAR ZOR BİR SÜREÇ ZORUNDAYIZ”

Cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023 yılında hukukun üstünlüğünü tesis etmiş örnek bir demokrasi olmanın gururunu yaşamamız gerekirken, hâlâ yüksek yargı organlarına Anayasa’yı hatırlatma ihtiyacı duymamız, bugün de şunu gösteriyor: düne göre çok daha geride. Şimdi Sirkeci Postanesi’nin önündeyiz. Bu postane Kurtuluş Savaşı’nın kaderini belirledi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk telgraflarını bu postaneden gönderdi. 147 yıl önce bu toprakların ilk anayasası Kanuni Esasi, buraya 500 metre uzaklıktaki Bab-ı Ali’de ilan edildi. 147 yıl sonra hala burada anayasayı savunmak zorunda olmamız ne acı… Ülkemizin 147 yıllık anayasal birikimini ve hukukun üstünlüğü idealini birilerinin dar iktidar mücadelelerine kurban etmeyeceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz.

“DEMOKRATİK MÜCADELE YÖNTEMLERİNİ KULLANACAĞIZ”

Anayasayı fiilen kaldırmak isteyenler; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığımız misyonla Anayasa’ya, hukukun üstünlüğüne ve şeriata her koşulda sahip çıkacağımızı, bunun için her şeyi göze alarak demokratik mücadele araçlarını kullanacağımızı bilmelerini istiyoruz. Türkiye sınırları cetvelle çizilen bir ülke değil. Türkiye anayasasını yabancı devletlerin yaptığı bir ülke değil. Türkiye bir muz cumhuriyeti değil. Türkiye’nin böyle bir ülke olduğunu düşünenlere, ülkemizin 147 yıllık anayasal tecrübeye sahip olduğunu ve 100 yıllık bir Cumhuriyet olduğunu her ortamda hatırlatacağız. Burada Anayasa kitapçığını Yargıtay üyelerine gönderdik. Pazartesi günü saat 14.00’te Çağlayan Adliyesi önünde oturma eylemi gerçekleştireceğiz. Adalet arayışımız devam edecek. Demokrasi arayışımız devam edecek. Cumhuriyetimizin kurumlarını savunmaya devam edeceğiz. Yaşasın adalet diyoruz. Yaşasın özgürlük diyoruz. Yaşasın tam bağımsız Türkiye diyoruz.”

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu