Ekonomi

Daha fazla Çinli biyoteknoloji firmasının askeri bağlantılı olarak listelenmesi için iki partili baskı

ABD Kongresi üyeleri iki partili bir çabayla Biden yönetimini yedi Çinli biyoteknoloji şirketini Çin ordusuyla bağlantılı olarak tanımaya çağırdı. Çin Komünist Partisi Seçilmiş Komitesi’nin önde gelen isimlerinden Cumhuriyetçi Michael Gallagher ve Demokrat Raja Krishnamoorthi, 29 Mart’ta Savunma Bakanı Lloyd Austin’e bir mektup göndererek bu firmaların Pekin’in askeri güçleriyle işbirliği yaptığına inanılan kuruluşları tanımlayan bir Savunma Bakanlığı listesine dahil edilmesini talep etti.

Milletvekilleri, Çin’in biyoteknoloji alanındaki gelişmeleri askeri yeteneklerini güçlendirmek için kullanabileceği, hatta askeri avantaj sağlamak için sentetik patojenler geliştirebileceği yönündeki endişelerini dile getirdiler. Washington’da Çin’in biyoteknoloji sektörüne yönelik incelemelerin arttığı bir dönemde gelen bu bildiride konunun aciliyetinin altı çizildi.

Pentagon’un Çin ordusu destekli şirketler listesi, acil kısıtlamalar getirmese de, ortaklık kurmayı düşünen ABD işletmeleri için bir uyarı niteliği taşıyor ve listeye dahil edilen firmalar için itibar kaybına yol açabilir. Dahası, Hazine Bakanlığı’nın bu kuruluşlara karşı yaptırımları değerlendirmesini etkileyebilir.

Gallagher ve Krishnamoorthi özellikle 2022 yılında listeye alınmış olan BGI Group’un iştirakleri olduğu iddia edilen Innomics ve STOmics’in listeye eklenmesi çağrısında bulundu. Ayrıca, askeri bağlantıları olan bir biyo-depolama hücre tankı işlettiği bildirilen Origincell ve orduyla bağlantılı yatırımcılarla biyoaktif bileşikler ürettiği söylenen Vazyme Biotech’ten de bahsettiler.

Çin’in Amerikan genetik verilerine ve kişisel sağlık bilgilerine erişimi konusundaki endişeler, federal kurumların BGI Group ve WuXi AppTec gibi Çinli firmalarla sözleşme yapmasını önlemeye yönelik yasa tekliflerine yol açtı. Şubat ayı sonlarında ABD istihbarat yetkilileri senatörleri WuXi AppTec’in ABD’ye ait fikri mülkiyeti izinsiz olarak Pekin’e aktardığı konusunda bilgilendirdi.

BGI daha önce kendisini savunmuş, Çin hükümeti veya ordusundan bağımsız olarak faaliyet gösterdiğini ve insan haklarına saygılı olduğunu belirtmişti. Ancak 2021 tarihli bir rapor, BGI’nin Çin ordusuyla işbirliği içinde geliştirdiği doğum öncesi testleri dünya çapında sattığını ve bunları kapsamlı nüfus özellikleri araştırmaları için milyonlarca kadından genetik veri toplamak üzere kullandığını ortaya koydu.

Washington’daki Çin Büyükelçiliği ve Savunma Bakanlığı konuyla ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi. Ayrıca, adı geçen şirketler de iddialar hakkında henüz yorum yapmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu