Haber

Erdoğan’ın ziyareti Alman basınında: ‘Sorunlu ama vazgeçilmez ortak’

Yunus Ülger

ALMANYA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Kasım’daki Almanya ziyareti bir haftadır Alman basınının gündeminde. Bu bağlamda Erdoğan’ın İsrail’e yönelik açıklamaları da eleştiri ve haber konusu oluyor. Geçtiğimiz hafta başında farklı partilerden siyasiler yaptıkları açıklamalarda Erdoğan’ın ziyaretinin iptalini talep ederken, son açıklamalarda ziyaretin iptal edilmesinin yanlış olacağı ve Türkiye ile diyaloğun sürdürülmesi gerektiği dile getirildi. Alman basınının ziyarete ilişkin ortak yorumunu “Türkiye sorunlu ve zor bir ortak ama vazgeçilmez” sözleriyle özetlemek mümkün.

Öte yandan Erdoğan’ın ziyareti konusunda ülke kamuoyunun ikiye bölünmüş olduğu görülüyor. YouGov kamuoyu araştırma kuruluşunun Alman Haber Ajansı (dpa) için yaptığı anketin sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 45’i Erdoğan’ın Almanya’ya gelmesini istemiyor. Ziyarete olumlu bakanların oranı yüzde 32, fikri olmayanların oranı ise yüzde 25.

‘ERDOĞAN’LA AÇIK KONUŞMAK GEREKİYOR’

Ana muhalefetteki Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Friedrich Merz, Erdoğan’ın ziyaretinin çok önceden planlandığını, şimdi iptal edilmesinin yanlış olacağını söyledi. Deutschlandfunk Radyoya konuşan CDU lideri Merz, “Erdoğan’la çok açık konuşmamız lazım. “Buna artık her zamankinden daha fazla ihtiyaç var” dedi.

Die Welt Gazeteden Sascha Lehnarz da ziyaretin iptal edilmesinin bir işe yaramayacağını belirterek, “Dünya bir yangın yeri, yenisini başlatmayalım” dedi. Lehnarz, Türkiye’nin ‘zor ama vazgeçilmez’ bir ortak olduğunu belirterek, bunun özellikle Ukrayna ve Ortadoğu için gerekli olduğunu vurguladı. kamu yayıncısı Rundfunk Berlin-Brandenburg( Rbb24) ayrıca Türkiye’nin Almanya için değerli bir ortak olduğunu yazdı. Almanya’da yaklaşık 3 milyon Türk’ün yaşadığını hatırlatan Rbb24, iki ülke arasındaki yakın ekonomik ilişkilere, Türkiye’nin NATO ve Avrupa Birliği (AB) için İslam ülkeleri arasında köprü rolüne ve göçün yönetim merkezi konumuna dikkat çekti. Avrupaya.

‘İSRAİL’E BÜYÜKLÜĞÜ OLANLARIN BERLİN’DE NE İŞİ VAR?’

Erdoğan’ın Almanya ziyaretine karşı tavır alan Bild gazetesi, “İsrail’e kin besleyen birinin Berlin’de ne işi var?” Tepkisini şu başlıkla dile getirdi: Erdoğan’ın ziyaretini ‘yılın en sıkıntılı ziyareti’ olarak nitelendiren Bild, son açıklamasıyla Erdoğan’ın İsrail’in var olma hakkını kabul etmediğini ileri sürdü. Federal Hükümet’in, Erdoğan’ın Hamas ve İsrail aleyhindeki açıklamaları karşısında harekete geçmekte tereddüt ettiğini yazan gazete, gazeteci-yazar Michel Friedman’ın da ziyarete ilişkin haberinde, “Erdoğan, yalnızca İsrail devletine karşı değil, en büyük azmettiricilerden biridir” dedi. ama aynı zamanda Yahudilere de karşı.” Sözlerine yer verdi.

İLİŞKİLER UZUN SÜREDİR GERİLİYOR

Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler uzun süredir gergin, hatta sadece son gelişmelerden dolayı bazen çok gergin. Alman vatandaşlarının Türkiye’de tutuklanması ve eski Başbakan Angela Merkel’in Nazi’ye benzetilmesi iki ülke arasında gerilimi tetikleyen sorunlardı. AB’nin Türkiye ile müzakerelerinin fiilen askıya alınması, Türkiye’nin Suriye konusunda Rusya ve İran’la ortak hareket etmesi ve AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarına katılmaması gerilimi tırmandırdı. Son olarak Erdoğan’ın Hamas’ı ‘kurtuluş ve mücahit grubu’ olarak tanımlaması ve İsrail’e yönelik sert eleştirisi, Almanya ile Türkiye arasına yeni sorunlar ekledi.

Türkiye-ALMANYA MAÇI PROGRAMDA YOK

Öte yandan Federal Hükümet basın sözcüsü Christiane Hoffmann’ın verdiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Olaf Scholz, görüşmesinde ‘geniş bir siyasi konular paketini’ ele alacak. Bunlar arasında İsrail-Filistin çatışmaları, Türkiye-AB ilişkileri, göç yönetimi ve NATO’daki iş birliği başlıca konulardır. Erdoğan, önce Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’le, ardından Scholz’la akşam yemeğinde bir araya gelecek. Erdoğan ve Scholz’un ortak basın toplantısının konusu belirsiz. İlk açıklamalarda Erdoğan’ın 18 Kasım Cumartesi günü oynanacak Türkiye-Almanya hazırlık maçını izleyebileceği belirtilirken Erdoğan’ın maçı izlemeyeceği paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu