İş

Fed Başkanı Daly, enflasyon düşerken politikanın işe yaradığına dair işaretler görüyor

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly Cuma günü yaptığı açıklamada son enflasyon verilerine ilişkin iyimserliğini dile getirerek bunun Federal Rezerv’in politikalarının enflasyonu etkili bir şekilde frenleyebileceğine dair işaretler verdiğini belirtti. Daly, Nisan’dan Mayıs’a artış göstermeyen son enflasyon rakamlarının para politikasının “yeterince sıkı” olabileceğine işaret ettiğini vurguladı.

CNBC’ye verdiği mülakatta Daly, politikanın etkisine ilişkin olarak büyüme, harcamalar ve işgücü piyasasındaki yavaşlama ile enflasyondaki düşüş eğilimi gibi çeşitli göstergelere dikkat çekti. Bu işaretlerin önemine dikkat çeken Daly, bunların mevcut para politikası duruşunun etkinliğini gösterdiğini öne sürdü.

Bu olumlu işaretlere rağmen Daly daha yapılacak çok iş olduğunu da kabul etti. Daly, enflasyonun 2025 yılının sonuna kadar Federal Rezerv’in hedefi olan %2’nin üzerinde kalabileceğini öngörmektedir. Devam eden bu çaba, Fed’in uzun vadede fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme konusundaki kararlılığını yansıtmaktadır.

Daly’nin açıklamaları, Federal Rezerv’in ABD ekonomisini etkileyen yüksek enflasyonla mücadele etmek için politika tedbirleri uyguladığı bir dönemde geldi. Bu tedbirler arasında ekonomik faaliyeti yavaşlatmak ve enflasyonist baskıları azaltmak için faiz oranlarının yükseltilmesi de yer alıyor.

Daly’nin yorumları, Fed’in ekonomik manzaraya ilişkin devam eden değerlendirmesine ve ekonomik istikrarı sağlamak için gerektiğinde politikaları ayarlamaya hazır olduğuna dair bir fikir veriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu