Haber

Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki son askeri birliğini geri çekiyor

Fransa’nın Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) topraklarından son askeri birliğini de geri çektiği bildirildi.

Fransız Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bangui Lojistik Misyonu kapsamında Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki ulusal komuta merkezi içindeki son Fransız askerlerinin bugün askeri uçakla Paris’e gitmek üzere ülkeyi terk ettiği belirtildi.

Açıklamada, yaklaşık 130 Fransız askerinin bulunduğu misyonun artık faaliyette olmadığı, askerlerin kullandığı M’Poko askeri kampının 13 Aralık’ta şeffaf bir şekilde Bangui yönetimine devredildiği belirtildi.

Açıklamada, kampı kullanan ülkedeki Birleşmiş Milletler Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu (MINUSCA) ve Avrupa Birliği Eğitim Misyonu’na (EUTM) bilgi verildiği bildirildi.

İki ülke bağlantısı 2021’de zorlanmaya başlıyor

Fransa, 7 Haziran 2021’de Fransız karşıtı kampanyalar yürütmekle suçladığı OAC ile askeri anlaşmalarını askıya aldı ve son askeri birliğini de bu yıl sonuna kadar başkent Bangui’den çekeceğini duyurdu.

Bangui yönetimi ise 13 Ağustos 1960 tarihinden itibaren Fransız büyükelçilerine verilen “daimi gazi büyükelçi” unvanını kaldırdı.

Fransa, OAC’nin Paris Büyükelçisine yönelik diplomatik ayrıcalık talebini yıllarca karşılıklılık meselesi olarak görmezden gelmişti.

Paris yönetimi Ağustos ayında, Bamako yönetimi ile gergin diplomatik ilişkiler nedeniyle Mali’deki askeri güçlerinin son birliğinin Barkhane Harekatı kapsamında ülkeyi terk ettiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu