Haber

Güvenlik uzmanı Muğlu: Türkiye, Blinken toplantısında ‘sözlerinize inanmıyoruz’ mesajını verdi

ABD Dışişleri Bakanı BlinkenOrtadoğu kapsamında Türkiye’ye gelişi ve Türkiye’de karşılanması dünya kamuoyunda konuşulan konular arasında yer aldı.

Blinken havalimanında düşük düzeyde bir kişi tarafından karşılandı. Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan FidanFidan’la ortak basın toplantısı yapılmaması ve Fidan’ın kendisini karşılarken kendisine sarılmasına izin verilmemesi açıklama olarak yorumlandı.

Terör ve güvenlik uzmanı ABD Dışişleri Bakanı’nın Sputnik ziyaretiyle ilgili yorum yaptı Dr.İmbat MuğluAyrıca bazı örneklere dikkat çekti ve şunları söyledi:

“ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze savaşının ardından ilk kez Türkiye’ye geldi. Gelmeden önce, savaş çıkınca dışişleri bakanlığı görevini unutup İsrail’e giderek “Ben bir Yahudiyim ve bir Yahudi olarak buradayım” diyerek dünyanın tepkisini çekti. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye’den tepki geldi. Türkiye’ye gelmeden önce Irak ve Filistin’e gitti. Türkiye, uçaktan iner inmez ona tepkisini açıkça gösterdi. Üst düzey kimse onunla buluşmaya gitmiyor. Kendisini Ankara Vali Yardımcısı karşıladı. Normal şartlarda misafir üst düzey yöneticiler tarafından karşılanır, bizim etik kurallarımız böyledir. Ancak ABD ve Blinken’in Gazze’de her gün binlerce insanın ölümüne göz yumması ve bu konuda oyalama taktiği dışında somut bir adım atmaması Türkiye’nin yansımasını açıkça ortaya koydu. Sayın Cumhurbaşkanımızın kendisini kabul etmemesi, rastgele bir atama yapılmaması da düşündürücüdür. Eğer ikili ilişkiler ve dostluk görüşmeleri kapsamında bir ziyaret olsaydı Sayın Cumhurbaşkanımız bir şekilde ABD Dışişleri Bakanı’ndan randevu alırdı. Karşılama sırasında Dışişleri Bakanımız Hakan Fidan, Blinken’in sarılma girişimine taktiksel bir hamle yaparak karşılık verdi ve ona sarılmasını engelledi. Bu, Türkiye’nin sadece Blinken’e değil, ABD’ye de tepki gösterdiğini açıkça gösteriyor. Bu ziyaret dünya basını tarafından yakından takip edildi. Bu ziyaret iki buçuk saatten fazla sürdü. Bu toplantıdaki tepkilerin arka planında Türkiye açısından en hassas konulardan biri İsrail’in Gazze’yi 31 gün boyunca işgal etmesi ve ABD’nin bu dönemde 10 binden fazla masum insanın ölümüne sessiz kalmasıdır. Türkiye, bu işgal savaşının sona ermesi ve iki devletli çözüm için, Filistinli çocukların çığlıklarının ve silahların susturulması için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde tüm uluslararası aktörleri barış yapmaya davet etti. . Ne yazık ki birçok devlet bu davet ve çığlıklara sessiz kalırken İsrail, savaşın ilk ayında Gazze Şeridi’nin pek çok mahallesini haritadan sildi ve 1,5 milyon Filistinlinin evini terk etmesine neden oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu durumda Hamas’ın yanıt vermesinden yana olması Amerika ve İsrail’i üzmüş olsa gerek ki, ABD Dışişleri Bakanı’nı Ortadoğu’ya ve Türkiye’ye göndererek daha da geciktirme girişimine başladılar. Şahsi kanaatimce Bliken’in Türkiye ziyareti bir oyalama, İsrail’e daha fazla katliam yapması için zaman kazanma taktiğidir.”

‘Ziyaret oyalama taktiğidir’

Muğlu, Blinken’in ziyaretinde somut bir teklifin bulunmadığına dikkat çekti. “Blinkin’in de bildiği gibi bu ziyaret, Netanyahu’nun talimatı doğrultusunda ABD ve İsrail’in arabuluculuk açıklaması yapması yönünde bir kararın bulunmadığı, dünya kamuoyuna arabuluculuk yaparak kameralara poz vermekten başka bir şey değil. İsrail yönetiminin herhangi bir kararı olmayan bu arabuluculukla, ‘Diplomatik görüşmeler yapıyoruz, bu konuda Türkiye dahil Ortadoğu’daki tüm ülkelerle görüştük. ‘Bölgede barış istiyoruz, huzur istiyoruz, Gazze’deki bombalamaların durmasını istiyoruz’ yalanına birilerini inandırmak arzusudur. Ancak artık bu yalanlara ve sahte barış elçisi unvanlarına kimse inanmıyor. Blinken, sözde barış görüşmeleri için bulunduğu Türkiye’den ayrılmadan önce, İsrail Gazze’yeAynı anda bomba atmaya devam ediyor ABD Merkez Komutanlığı İki uçak gemisinin ardından donanmasının en büyük nükleer denizaltılarından birini İsrail kıyılarına göndermesi, ikiyüzlülüğünü bir kez daha ortaya koyuyor. Şimdi düşünün, bir yandan barış istiyorsunuz, bir yandan da barış istiyorsunuz. HAMAS Terör örgütü olarak görüyorsunuz ve terör örgütü ilan ettiğiniz bir yapıya karşı nükleer denizaltınızı gönderiyorsunuz. Ya gerçekten korkaksın ya da dünyanın zekasıyla dalga geçiyorsun. Ve çok tuhaf bir şekilde, birkaç gün önce aşırı sağcı İsrailli Bakan Eliyahu bir radyo programında nükleer bomba kullanımının Gazze için olasılıklardan biri olduğunu söyledi. daha sonra ABD nükleer denizaltısı Göndermesi tesadüf mü? Bu deklarasyonun sadece Filistin’e değil, dünyaya yönelik bir tehdit olduğunu düşünüyorum.”sözlerini kullandı.

‘Doluyuz’

Muğlu, ABD’nin tutarsız adımlarına karşı Ankara’nın çok net bir tavır sergilediğini belirtti. “Çünkü Türkiye ABD’nin ikiyüzlülüğünü biliyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a Uçaktan indiği andan ayrıldığı ana kadar davranışlarına ve duruşuna net bir şekilde karşılık verdi. Bakan Fidan ve ABD’li mevkidaşı ile 2,5 saat süren görüşmenin ardından birlikte kamera karşısına geçmediler ve basın toplantısı yapmadılar. Blinken ayrılırken çok sayıda gazeteciye açıklamalarda bulundu. Türkiye açıkça şunu söyledi; ‘Biz sizin söylediklerinize inanmıyoruz. Masada söylediğiniz başka, sahada yaptığınız başka. yıllardır seni PKK ve FETÖ terör örgütleriİşbirliği yaptınız ve yapmaya devam ediyorsunuz. Suriye’deEğer kan 13 yıldır vücudu çekiyorsa 20 yıldan fazladır da aynı şekildedir. Irakta Demokrasiyi getireceğinizi söyleyerek işgal etmeye, sömürmeye devam ederseniz, barışı, huzuru, demokrasiyi getireceğiniz şeklindeki saçma sloganlarınıza da inanmıyoruz. Sen yalnızca savaş, ölüm ve kan getirirsin. Türkiye’nin ABD’ye yönelik tutumu bu cümlelerle bir kez daha “doyduk” mesajını verdi. “Cumhurbaşkanımız, Dışişleri Bakanımız ve ilgili yetkililer ABD ve İsrail’e geçmişte bu ve buna benzer birçok cevap verdiler, vermeye de devam edecekler.”değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu