Haber

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’da 320 dönümlük araziye el koymayı planlıyor

İsrail’in, işgal altındaki Batı Şeria’nın güneyindeki Yahudi yerleşim ünitelerini genişletmek için yüzlerce dönüm Filistin toprağına el konulmasını öngören askeri talimat çıkardığı belirtildi.

Ayrım Duvarı (Utanç Duvarı) ve Yahudi Yerleşim Üniteleriyle Çaba Kurulu Beytüllahim Ofis Müdürü Hasan Bericiyye yaptığı yazılı açıklamada, kelam konusu askeri talimatla Beytüllahim topraklarından 320 dönüme el konulmasının öngörüldüğünü söz etti.

Bericiyye, kelam konusu toprakların, Beytüllahim’in güneyindeki El-Hıdır, Nahhalin ve Artas kasabalarını kapsadığını ve buradaki topraklara “Daniel”, “Elazar” ve “Efrat” yerleşim birimlerinin genişletilmesi için el konulacağını kaydetti.

Bericiyye, askeri talimatın, çıkarıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde yürürlüğe gireceğini aktardı.

İsrailli sivil toplum kuruluşu Peace Now (Şimdi Barış) Hareketi’nin datalarına nazaran, Doğu Kudüs dahil Batı Şeria’da 145 büyük, 140 da karakol yerleşim yeri bulunuyor ve buralarda yaklaşık 666 bin yerleşimci yaşıyor.

Uluslararası hukuka nazaran, Batı Şeria ve Doğu Kudüs, işgal toprağı, buralardaki tüm yerleşim faaliyetleri de yasa dışı kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu