Haber

Konya Ticaret Odası Meclisi’nden İsrail’e kınama

Konya Ticaret Odası (KTO) Meclisi, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlar ve soykırım olarak nitelendirilen katliamlar nedeniyle ekim ayı toplantısında bir kınama bildirisi yayınladı.

Konya Ticaret Odası Ekim ayı Meclis Toplantısı KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Ahmet Arıcı’nın açılışını yaptığı toplantıda, İsrail’in Filistin topraklarındaki yasa dışı operasyonları ve katliamlarından dolayı kınayan bir bildiri yayımlandı.

TBMM Başkanlığı Katip Üyesi Recep Recep Tokkacı tarafından okunan bildiride, “İsrail’in, aralarında çocukların ve kadınların da bulunduğu çok sayıda Filistinlinin ölümüne ve yaralanmasına neden olan ve soykırıma dönüşen menfur saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Gazze çok vahim bir seviyeye geldi.” Bu saldırılar, İsrail’in yıllardır Filistin halkına uyguladığı işgal ve katliamın boyutunu bir kez daha tüm dünyaya gösteriyor. Olaylar sonucu yaralanan ve hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimizin sayısı her geçen gün artıyor. İsrail’in bu saldırıları Filistinlilerin en kutsal hakkı olan yaşam hakkına bir müdahaledir. Nesillerdir yaşadıkları toprakları ele geçirmeyi amaçlayan bu saldırılar hem insanlık hatası hem de savaş hatasıdır. Artık İsrail’in Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan hesap sormasının ve bu suçların sorumlularının yargılanıp cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etmesinin zamanı gelmiştir. Bu bağlamda tüm devletlerden Filistin’deki vahşetin durdurulması için acilen harekete geçmelerini talep ediyor ve bu niyetle insanlığa ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk almaya çağırıyoruz. Saldırılar geri dönülmez noktaya ulaşmadan, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Filistin’deki sorunun çözümü yönündeki çağrısını destekliyoruz. Konya Ticaret Odası Meclis Üyeleri olarak, İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırı ve zulmüne karşı durmaya, kardeş Filistin halkının özgürlük ve hukuk mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi ilan ediyoruz. Bu insanlık dışı şiddetin bir an önce sona ermesini ve bölgede barışın sağlanmasını umuyoruz. İsrail’in Filistinli Müslüman kardeşlerimize karşı başlattığı ve bugün de devam eden soykırımı kınıyor; “Filistin halkının onurlu mücadelesini desteklediğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.”

“Bütün dünyanın bağımsız Filistin devletini tanımasının zamanı geldi.”

Toplantıda konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “20’nci gün de devam eden İsrail saldırılarında hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Tüm camiaya başsağlığı diliyorum. Filistin halkı ve İslam coğrafyası. İsrail’in amacı Gazze’deki sivilleri korumaktır.” Bu, insan haklarının ve uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Şiddetten masum insanlar zarar görüyor, bölgede gerginlikler artıyor, barış ve istikrarın sağlanması için atılması gereken adımlar engelleniyor. İsrail, 17 Ekim Salı gecesi El-Ehli Baptist Hastanesini bombaladı. Çoğunluğu çocuk ve kadın olan 500’ü aşkın Filistinlinin katledilmesi, işgalci İsrail’in kirli yüzünü bir kez daha göstermiş ve niyetini ortaya koymuştur. İsrail tüm dünyanın gözü önünde insanlık suçu ve savaş suçu işledi, açıkça soykırım ve toplu katliam gerçekleştirdi. İsrail’in yıllardır farklı bahanelerle sürdürdüğü devlet terörüne son vermek için; Bölgede iki devletli çözüm düşüncemizi bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Adil ve kalıcı bir barışın tesisi için tüm dünyanın 1967 sınırları içerisinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletini tanımasının zamanı gelmiştir. Hükümetimizin bu konuda alacağı her türlü karara tam destek vereceğimizi belirtiyorum. Millet olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı, Filistin davasına desteğimizi en güçlü şekilde sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. Dualarımız Filistinli kardeşlerimizle. “Allah onların yardımcısı olsun” dedi.

“Günümüzün en temel ekonomik sorunu yüksek enflasyondur.”

Konuşmasında güncel ekonomik konulara ilişkin görüşlerini paylaşan Başkan Öztürk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilen 12. Kalkınma Planı’nda yer alan maddeleri değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyonla mücadele için indirim çağrısını desteklediklerini belirten Öztürk, “Bildiğiniz gibi günümüzün en temel ekonomik sorunu yüksek enflasyon. Enflasyon bir yandan hayat pahalılığının yüksek olmasına neden oluyor, satın alma gücünü zayıflatıyor.” halkımızın gücü bir yandan da şirketlerimizin maliyetlerini artırıyor.Enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde işletmelerimiz öngörülemeyen maliyet artışlarıyla geleceği öngörmek zorlaşıyor.Bu bakımdan enflasyonla mücadeleyi bir hedef olarak görüyoruz. öncelikli bir konu. Ekonomi İdarenin rasyonalizasyon politikası kapsamında gerçekleştirdiği uygulamaların etkileri görülmeye başlandı. Geldiğimiz kritik noktada enflasyonla mücadelenin başarısını riske atamayız. Enflasyonla mücadele konusunda kararlılığımızı hiçbir çareye başvurmadan sürdürmemiz gerekiyor. Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle indirim çağrısı yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, başta zincir marketler olmak üzere tüm esnaf ve işletmeleri sunacakları indirimlerle enflasyonla mücadeleye ve hayat pahalılığına destek olmaya davet etti. Bu bağlamda Cumhurbaşkanımızın ve Ticaret Bakanımızın ‘indirim kampanyası’ çağrısını desteklediğimizi ifade etmek isterim. “Tüm üyelerimizi ellerinden geldiğince kampanyaya katılmaya davet ediyorum” dedi.

Başkan Öztürk, konuşmasını Konya Ticaret Odası’nın son aydaki faaliyetlerini değerlendirdiği sunumla tamamladı. Toplantıda Meclis üyeleri söz alarak görüş ve önerilerini paylaştılar. – KONYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu