Ekonomi

Kripto varlığa dayalı fonlarda son durum

Investing.com – Kripto para birimi tabanlı yatırım çalışmaları geçen hafta 31,7 milyon dolarlık net çıkış gördü. Bu çıkış, Aralık 2022’nin son günlerinden bu yana en büyük çıkış olarak kayıtlara geçti. Geçen hafta yaşanan fon çıkışına rağmen kripto varlık fiyatlarında yaşanan artış, şirketlerin yönetim altındaki varlıklarının Ağustos 2022’den bu yana en yüksek seviyeye çıkmasını sağladı.

Coinshares verilerine göre kurumsal yatırımcılar geçen hafta ortasında 62 milyon dolara yakın çıkış kaydederken, hafta sonuna doğru olumsuz görünüm bir miktar düzeldi ve net çıkış ölçüsü 31,7 milyon dolarla sınırlı kaldı. Çünkü haftanın son iş gününde 30 milyon dolarlık fon girişi gerçekleşti.

Kurumsal yatırımcıların kripto pazarına yönelik olumsuz yorumlarına yanıt olarak bitcoin fiyat geçen hafta %10’un üzerinde değer kazandı. Böylece önceki iki haftalık negatif kapanışın ardından bu yükselişle kayıplarını geri alan BTC, Ağustos ayından bu yana ilk kez 25.000 doları test etti. BTC’deki olumlu görünüm bazı kurumsal yatırımcıların algısında da hızlı değişikliğe neden olurken, haftanın son iş gününde fonun değerli ölçüde geri döndüğü görüldü.

Bitcoin fiyatındaki son yükselişle birlikte yatırım şirketlerinin yönettiği varlık değeri, geçen yıl Ağustos ayından bu yana en yüksek seviye olan 30 milyar dolara yükseldi.

Bitcoin tabanlı varlıklardan çıkışlar, 25 milyon dolarla en büyük yükü aldı. Bitcoin fiyat düşüşüne odaklanan Bitcoin Short, geçtiğimiz hafta 3.7 milyon dolarlık bir prestij girişi gördü ve yıl başından bu yana 38 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştı.

Bitcoin tabanlı yatırım çalışmalarının ardından Ethereum’da7,2 milyon $, 2,3 milyon $ çok varlıklı fonlar ve çokgen800.000 dolarlık çıkış gerçekleşti. BinanceVe XRPBazlı fonlarda ise düşük ölçekli girişler kaydedildi.

Bölgesel bazda ise 23,6 milyon dolarlık fon çıkışının en büyük kısmı Almanya’dan geldi. Ardından Kanadalı yatırımcılar 10,6 milyon dolarlık bir çıkış kaydetti. İsviçre’de 4.9 milyon dolarlık fon girişi görülürken, geçtiğimiz hafta ABD’de 200 bin dolarlık düşük çaplı fon girişi görüldü.

Author: Günay Caymaz

haber-kocakoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu