Ekonomi

Merkez Bankası’ndan yeni ticari kredi kararı! Bankalar kabul etmek zorunda

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından hazırlanan yeni düzenlemeye göre, bankalar ticari müşterilerin kredinin tamamı için erken ödeme talebinde bulunmaları durumunda bu talebi kabul etmek zorunda olacaklar. Sabit faizli Türk lirası kredilerde, erken ödeme ücreti Merkez Bankası’nın belirlediği formülle hesaplanan oranı aşamayacak. Döviz cinsinden sabit faizli kredilerde de benzer bir formül uygulanacak. Değişken faizli kredilerde ise erken ödenen tutarın yüzde ikisine kadar erken ödeme ücreti alınabilecek.

GEÇİCİ MADDELER

1 Mart 2021 tarihinden önce kullandırılan krediler için, erken ödeme ücreti kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde yüzde bir, kalan vadesi 24 ayı aşan kredilerde ise yüzde iki olarak uygulanacak. Döviz cinsi kredilerde bu oranlar bir puan artırımlı olacak.

1 Mart 2021 ile 30 Haziran 2024 tarihleri arasında kullandırılan kredilerde ise, kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde erken ödeme ücreti yüzde iki olarak uygulanacak. Kalan vadesi 24 ayı aşan kredilerde, her bir yıl için yüzde bir eklenerek hesaplanacak. Döviz cinsi kredilerde bu oranlar bir puan artırımlı uygulanabilecek.

UYGULAMA NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Bu yeni düzenlemeler, ticari müşterilerin kredilerini erken kapatma isteklerinde karşılaşacakları maliyetleri netleştirecek ve bankalar ile müşteriler arasındaki işlemlerin daha şeffaf bir şekilde yürütülmesini sağlayacak. TCMB Başkanı tarafından yürütülecek olan bu yeni tebliğ, 1 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

Yeni düzenlemeyle birlikte, ticari kredilerde erken ödeme yapmak isteyen müşteriler için önemli bir değişiklik getirilmiş oldu. Bankaların bu yeni kurallara uyum sağlaması beklenirken, ticari müşteriler de erken ödeme planlarını bu düzenlemeler ışığında yapabilecekler.

Ekonomistler, değişken faizli ticari kredilerin politika faizine duyarlı olduğunu belirtti. Faizlerde yaşanan artışın işletmelerin kredi maliyetlerini yükselttiğini kaydeden ekonomistler, erken kredi kapama isteğinin arttığını da ifade etti.

Dün faizi yüzde 50 seviyesinde sabit tutan TCMB, likidite gelişmelerinin yakından izlendiğini ve sterilizasyon araçlarının gerekirse çeşitlendirileceğini vurgulamıştı.

Piyasaların beklentisi de faizin sabit tutulacağı yönündeydi. Mevduat ve gecelik faizlerdeki dalgalanmaların ardından bazı adımların atılabileceği öngörülmüştü.

MEVDUAT FAİZLERİNDE 10 PUANLIK DÜŞÜŞ

Öte yandan mevduat faizlerinde de 10 puana yakın bir düşüş yaşandı. 3 aya varan vadeli mevduatlarda ortalama faiz nisan ortasındaki zirvesinden bu yana 10 puana varan gerileme yaşadı.

TCMB verilerine göre üç aya kadar vadeli TL mevduatlarda ağırlıklı ortalama faiz 21 Haziran haftasında yüzde 58,38 olarak kaydedildi. Böylelikle mevduat faizlerinde üç ay sonra yüzde 60’ın altı görüldü.

KAYNAK: NTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu