Haber

Oy pusulası olmadan oy kullanılabilir mi? 14 Mayıs seçimlerinde oy pusulası zorunlu mu?

Oy pusulaları dağıtılmaya devam ediyor. 14 Mayıs seçimleri için geri sayım sürerken, oy pusulası olmadan oy kullanılıp kullanılamayacağı merak ediliyor. Sandığın üzerindeki bilgilerde, nerede oy kullanılacağı ve sandık bilgileri belirtilir. Peki, oy pusulası olmadan oy kullanmak mümkün mü? 14 Mayıs seçimlerinde oy pusulası zorunlu mu?

SEÇMEN KAĞIDI OLMADAN OY KULLANABİLİR MİSİNİZ?

Vatandaşların seçimde oy kullanabilmeleri için her seçim döneminde kayıtlı oldukları okullara ve oy kullanacakları sandığa gitmeleri gerekiyor. Seçmenlerin hangi bölgede ve kaç sandıkta oy kullanacaklarını, sıra numaralarını ve okul adresi gibi bilgileri içeren bir oy pusulası hazırlanarak adreslerine gönderilir.

14 MAYIS SEÇİMİ OY KAĞIDI GEREKLİ Mİ?

Seçmen bilgi formu seçim takviminden önce hazırlanır ve ilçe seçim kurulları tarafından belirli tarihlerde seçmenlere gönderilir. Seçmen kütüğünü teslim almayan vatandaşlar TC kimlik numarası ve şifresi ile internetten e-Devlet sistemine giriş yaparak nerede oy kullanacaklarını görebilir ve seçmen pusulası verebilirler.

Vatandaşlar 14 Mayıs seçimlerinde oy pusulası olmadan oy kullanabilecek. Ancak oy kullanabilmeleri için TC Kimlik Numaralarının; Oy kullanacak kişinin TC kimlik kartı, nüfus cüzdanı, pasaport, evlilik cüzdanı, resmi daireler tarafından verilmiş nüfus cüzdanı vb. fotoğraf ve resmi belgelerinin yanında olması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu