Haber

Piyasalarda Bugün Finansal Hizmetler Güven Endeksi, ABD Verileri ve Öncü PMI Rakamları İzlenecek

Yurt içinde finansal hizmetler inanç endeksi dışında öne çıkan bir data bulunmazken, yurt dışında ABD dataları ve öncü PMI sayılarına odaklanılacak.

Saat 04.08’de Düzce Gölyaka merkezli 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde ilk belirlemelere göre 1’i ağır 22 kişi yaralandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ‘ “F-16 konusunda ihtiyaçlarımızı ilgili kuruluşlarımızla belirledik. Bunlar yabancı askeri satışlar çerçevesinde Amerikalılara müracaatımızı yaptık. Onlarla 3’ü Türkiye’de 1’i ABD’de olmak üzere 4 askeri heyetler arası toplantı yapıldı. Bizim muhatabımız olan ABD askeri heyeti ve onların bünyesinde olduğu ABD Savunma Bakanlığı bizimle yaptığı görüşmede bu tedariki ve modernizasyonu desteklediklerini söylüyorlar. Gayet de güzel sonuçlar geldi.’ dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sözcüsü John Kirby, Türkiye’nin güneyine yönelik yasal terör tehdidiyle karşı karşı kalmaya devam ettiğini ve kendini savunma hakkının olduğunu söyledi; lakin ABD’nin hudut ötesi operasyonlar konusundaki telaşını yineledi.

Yeni Zelanda Merkez Bankası(RBNZ), enflasyon ve istihdam maksatlarına ulaşmak için daha yüksek faiz oranlarına gereksinim olduğunu belirterek gösterge faiz oranını 75 baz puan artırdı.

ABD’de Yüksek Mahkeme, eski Başkan Donald Trump’ın talebini redderek, vergi kayıtlarının Temsilciler Meclisi Mali Mevzuat Kurulu’na gönderilmesini onayladı. Böylelikle Trump bu hususta, 3 yıldır verdiği hukuk gayretini kaybetmiş oldu.

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester, enflasyonu düşürmenin ABD Merkez Bankası(Fed) için kritik olmaya devam ettiğini yineledi.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), 2022 yılı üçüncü çeyrek periyodunda global borç düzeyinin 6,4 trilyon dolar azalarak yaklaşık 290 trilyon dolara gerilediğini bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Darphane’nin 555. yıl aktifliğine katılacak (10.00).

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), motorlu kara taşıtları istatistiklerini duyuracak (10.00).

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), finansal hizmetler itimat endeksini açıklayacak. Endeks en son 164,3 düzeyine geldi (10.00).

TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2023 yılı bütçesi ele alınacak (10.00).

TBMM Genel Konseyinde, Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam edilecek (15.00).

Japonya Tokyo Borsası “Çalışanlara Şükran Günü” nedeniyle kapalı olacak.

Singapur’un enflasyon sayıları açıklanacak. Ülkede enflasyon en son yüzde 7,5 ile son 14 yılın en yüksek düzeyini gördü (08.00).

Tayvan’ın sanayi üretimi, perakende ve toptan satışları aynı saatte yayımlanacak (11.00).

Avrupa’nın öncü PMI dataları Fransa ile başlayarak, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere ile devam edecek (11.15, 11.30, 12.00 ve 12.30).

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Lider Yardımcısı Luis de Guindos, Madrid’de Deloitte tarafından düzenlenen ‘Dönüşümdeki Bir Bölümün Zorlukları ve Fırsatları’ toplantısının açılış konuşmasını yapacak (11.30).

Avrupa Merkez Bankası(ECB) İdare Heyeti Üyesi Edouard Fernandez-Bollo, Madrid’de Deloitte tarafından düzenlenen panele katılacak (12.00).

Almanya Hazinesi 30 yıllık tahvil ile uzun vadeli borçlanmaya çıkacak (13.30).

ABD’de konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (15.00).

İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernández de Cos, Madrid’de Deloitte tarafından düzenlenen panele katılacak (15.15).

ABD’de güçlü mal siparişleri dataları takip edilecek. En son yüzde 0,4 artış gösteren güçlü mal siparişlerinde bugünkü beklenti yüzde 0,5 artış olacağı istikametinde oluştu (16.30).

Haftalık işsizlik müracaatları Şükran Günü tatili nedeniyle bir gün evvel açıklanacak. Geçen hafta 222 bin olarak açıklanan müracaatların, bu hafta 225 bine çıkacağı kestirim ediliyor (16.30)

Günün son öncü PMI dataları ABD’den gelecek. İmalat sektörü PMI için beklenti 50,4 seviyesinden eşik değer olan 50,0 sınırına inmesi, hizmet sektörü PMI için beklenti 47,8 puandan 48,0 puana çıkması yönünde şekillendi (16.45).

ABD’den data akışı Michigan tüketici itimat endeksi ve yeni konut satışlarıyla devam edecek (18.00).

Her çarşamba olduğu üzere DoE petrol ve petrol eserleri stokları yayımlanacak (18.30).

Normalde perşembe günleri açıklanan doğal gaz stokları, Şükran Günü tatili nedeniyle bir gün evvel açıklanacak (19.00).

Kanada Hazinesi, 30 yıllık tahvil ile uzun vadeli borçlanacak (20.00).

ABD Merkez Bankası(Fed), 1-2 Kasım FOMC toplantı tutanaklarını açıklayacak. Fed kelam konusu tarihde faizi üst üste dördüncü kere 75 baz puan artırmıştı (22.00).

İngiltere Merkez Bankası(BoE) yetkilisi Huw Hapı, ‘Enflasyonu Hedefe Döndürmek: Politika Zorunluluğunu Yerine Getirmek mi?’ başlıklı bir sunum yapacak (22.00).

Şirket Haberleri

Esenboğa Elektrik Üretim AŞ İdare Heyeti, Şirketin % 100 oranında bağlı paydaşlığı olacak formda, 10 milyon TL sermayeli Esenboğa Batarya Sistemleri ve Güç Yatırımları AŞ unvanlı yeni bir şirket kurulmasına karar verdi.

Gelecek Varlık İdaresi AŞ, Türkiye Garanti Bankası AŞ’nin gerçekleştirdiği tahsili gecikmiş alacak satışında, 22 Kasım 2022 tarihinde satışa çıkarılan toplam 257,7 milyon TL anaparaya sahip bireysel portföy ihalesini en yüksek teklifi vererek kazandı.

Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret AŞ ortakları Şirket’e 225 milyon TL faizsiz borç verdi.

Margün Güç Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin %100 bağlı ortaklığı Anatolia Yenilenebilir Enerji AŞ, bataryalı elektrik depolama tesisi kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na önlisans müracaatında bulundu.

Naturel Yenilenebilir Güç Ticaret AŞ İdare Heyeti, Şirketin % 100 oranında bağlı iştiraki olacak halde, 10 milyon TL sermayeli Naturel Batarya Sistemleri ve Güç Yatırımları AŞ unvanlı yeni bir şirket kurulmasına karar verdi.

Park Elektrik bağlı paydaşlığı Konya Ilgın Elektrik üretim lisansı iptali ile ilgili EPDK’ya itirazda bulundu.

Rubenis Tekstil, Ataköy Prestij Konakları projesinde iki daireyi sattı.

QNB Finansbank, uluslararası finansal kurumlarla, 184,5 milyon ABD doları ve 253 milyon euro olmak üzere iki dilimden oluşan sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi temin etmek üzere anlaşma imzaladı.

Sasa Polyester Sanayi AŞ, tamamına sahip olduğu Sasa Uluslararası Finansal Yatırım Anonim Şirketi’ni kurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu