Ekonomi

Ripple’ın sabit kripto projesi XRP’yi nasıl etkiler?

Investing.com – Ripple, dün yaptığı açıklamada piyasaya yeni bir sabit kripto para süreceklerini duyurdu. Blockchain şirketi için yeni önemli bir kilometre taşı olabileceği düşünülen sabit kripto para projesinin XRP’yi nasıl etkileyebileceği ise merak konusu olmaya başladı.

Amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyuizleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradanulaşın.

Diğer yandan Ripple, SEC ile yasal mücadelesine devam ediyor. Son gelişmelerde SEC’in Ripple’dan 2 milyar dolarlık ağır bir para cezası talep edeceğine yönelik söylentiler ağır bastı. XRP, yıllardır SEC davasından dolayı baskı altında kalırken şirketin piyasaları şaşırtan sabit kripto para adımının, görünümü iyileştiren mi yoksa XRP için daha fazla sorun mu olacağına dair soru işaretleri var. En büyük risk ise devam eden dava ile ilgili gelebilecek olumsuz bir karar olarak görülüyor.

Bununla birlikte USDT’nin hakim olduğu sabit kripto para piyasasında sıkı bir rekabet bulunurken Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un rekabeti dert etmediği görülüyor. Brad Garlinghouse, iyimserliğini korurken sabit kripto pazarında önemli bir paya sahip olacaklarına inanıyor.

Ripple topluluğu sabit kripto para kararını sorguluyor

XRP yatırımcıları, Blockchain ağının yerel varlığı XRP iken şirketin neden bir sabit kripto çıkarmaya ihtiyaç duyduğunu merak ediyor.

Kararın açıklanmasının ardından XRP, bir saatte %6,5 değer artışıyla 0,61 dolara yükseldi. Ancak günün zirvesinden hızla satılan kripto para, yeni güne satıcılı başladı. Son bir haftalık fiyat görünümüne bakıldığında ise XRP’nin hafta başından bu yana %7,5 gerilediği görülebilir. Böylece bu önemli kararın da XRP üzerinde çok etkili olmadığı görüldü. Bu durum, bazı yatırımcıların Ripple’ın XRP’yi arka planda bırakarak odağını yeni geliştirilen sabit kripto paraya kaydırabileceği endişesine bağlanıyor.

Geçen yıl verilen mahkeme kararında XRP’nin bireysel yatırımcılara satışının menkul kıymet statüsünde olmadığı kararı çıksa da ara karar, kurumsal satışlar için farklı şekilde geldi. Bu da XRP’nin geleceği hakkında bazı endişeleri de beraberinde getirirken Ripple’ın ek bir önlem olarak sabit kripto para projesini başlattığı iddia ediliyor.

Sabit kripto para XRP’nin yükselişi için tetikleyici olabilir mi?

Projeyle ilgili iyimser kalanlar ise Ripple ekosistemine dolar sabitli bir kripto para eklenmesiyle XRP’nin bundan fayda sağlayabileceğini ve likiditesinin artabileceğini düşünüyor. Ancak itibari para destekli sabit kripto para rezervinde sadece nakit ve benzeri varlıklar olacak. Yine de Ripple’ın sabit kripto parasının başarılı olması durumunda şirketin profilinin yükseleceği ve yatırımcı güvenine bağlı olarak XRP fiyatının bundan pozitif etkileneceğini düşünen yatırımcılar da var.

Bugün %1’i aşan düşüşle 0,58 dolar bandına gerileyen XRP piyasasında Ripple’ın sabit kripto projesiyle ilgili detaylar ortaya çıktıkça volatilitenin artması muhtemel gözüküyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu