Ekonomi

Samsun’da Ucuz Balığa İlgi Yok

Samsun’da kilosu 30 TL’den satılan mezgit ve istavritlere vatandaşlar ilgi göstermiyor.

Bir haftadır güneyden gelen sıcak hava dalgasının etkisinde kalan Samsun’da balıkçılar satışların azalmasından sıkıntı yaşıyor. Önceki günlerde kilosu 100 TL’den satılan istavrit ve mezgitin fiyatı 30 TL’ye kadar düşse de satışlarda bir hareketlenme yok. Balıkçılar, sıcak havalarda satışların azaldığını, balık fiyatlarının arttığı soğuk günlerde ise satışların arttığını belirtti.

“Balık ucuz ama ilgi yok”

Ucuz balığa ilginin neredeyse olmadığını belirten balık satıcısı Onurcan Köse, “Balık fiyatları uygun olmasına rağmen iş yok. Balık satışları bir haftadır azaldı. Sadece balıkta değil kırmızı ette de işler sakin” ve tavuk. Şu anda neredeyse bedavaya balık satıyoruz.” Mezgit ve istavrit 30 TL’den satılıyor. Hamsi 70 TL’den, izmarit 50 TL’den, somon ve alabalık kilosu 100 TL’den satılıyor. Balık ucuz ama ilgi neredeyse yok. Değerli olunca daha çok satıyoruz. Değerli olduğunda muhtemelen daha yeterlidir. “Sıcak havanın satışları da etkilediğini düşünüyorlar. Bir haftadır sıcak hava etkili oldu. Samsun’da havalar sıcakken insanların iştahı olmuyor. Soğuk ve yağışlı havalarda satışlarımız artarken balık satamıyoruz. Sıcak havalarda” dedi.

Vatandaşlar ayrıca balık fiyatlarının kilosu 500 TL’ye yakın kırmızı et ve balığa göre daha değerli olan tavuğa göre çok daha ucuz olduğunu belirtti.

Öte yandan kafesteki levrek kilosu 200 TL’den satılırken, çipura kilosu 240 TL’den satışa sunuluyor. -SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu