Ekonomi

Solvay SA hisse hedefi EUR30’dan EUR27’ye düşürüldü, elde tutmaya devam ediyor

Perşembe günü, Solvay SA (SOLB:BB) (OTC: SOBS) CFRA tarafından fiyat hedefinin 30,00 EUR’dan 27,00 EUR’ya düşürüldüğünü görürken, firma hisse için Tut tavsiyesini sürdürdü. Düzeltme, Solvay’in Uzmanlık işinin bölünmesinin ardından tüm yıl finansal sonuçlarını açıklamasının ardından geldi.

Yeni fiyat hedefi, Solvay’in daha yüksek büyüme oranına sahip segmentlerden uzaklaşmasının bir yansıması olarak şirketin tarihsel ortalamalarına kıyasla bir iskontoyu temsil eden 7,5x’lik 2024 F/K oranına dayanıyor.

Kimya şirketinin 2024 yılı hisse başına kazanç (EPS) tahminleri 4,00 Avro’dan 3,80 Avro’ya aşağı yönlü revize edilmiş ve 2025 EPS tahmini 4,20 Avro olarak belirlenmiştir. Solvay’in 2023 yılı pro-forma net satışları 4.880 milyon Avro olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yıla göre %12,6 oranında azalmıştır. Satışlardaki düşüş temel olarak hacimlerdeki %15’lik düşüşten kaynaklandı, ancak bu durum fiyatlandırmadan kaynaklanan mütevazı bir olumlu etkiyle hafifçe dengelendi.

Solvay’in yıl içindeki temel FAVÖK’ü 1.246 milyon Euro olarak gerçekleşmiş ve %0,2’lik hafif bir organik artışla istikrarlı bir performans göstermiştir. Bu istikrar, düşük satış hacimlerinin olumsuz etkilerini dengelemeye yardımcı olan pozitif net fiyatlandırma ve azalan sabit maliyetlerin bir araya gelmesiyle sağlanmıştır.

İleriye bakıldığında, CFRA mevcut portföy yapısı göz önüne alındığında Solvay’in satış gücünde 2024 yılı için bir zayıflama öngörmektedir. Bununla birlikte, Soda Külü fiyatlarının 2024 yılında 2023 yılına kıyasla düşeceği ve bunun da yılın ikinci yarısında bir miktar talebi canlandırabileceği beklentisi var.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu