Haber

Sudan’daki çatışmalar nedeniyle tahliye edilen Türk vatandaşları İstanbul’a döndü

Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana ordu ile HDK arasında çıkan çatışmalar nedeniyle yurt dışına tahliye edilen 189 Türk vatandaşı İstanbul Havalimanı’nda çiçeklerle karşılandı.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’dan akşam saatlerinde 189 yolcusuyla havalanan THY uçağı, saat 01.10’da İstanbul Havalimanı’na indi.

Tahliye edilen vatandaşlardan Naci Akgün, Sudan’da mobilya ticareti yaptığını, savaş çıkınca her şeyi bırakıp geri dönmek zorunda kaldığını söyledi.

Ülkeden tahliye edilmelerine yardımcı olan devlet yetkililerine teşekkür eden Akgün, “Şartlar zordu. Bütün ülkeler aynı anda vatandaşlarını tahliye etmek istedi. Allah ülkemizden razı olsun, ellerinden geleni yaptılar. Birinci konvoyu biz yaptık. Türkiye’ye dönmekten çok mutluyuz. Türkiye, Sudan ve Etiyopya’daki Türk büyükelçiliklerine teşekkür ediyoruz. Teşekkürler.” söz konusu.

Tahliye sürecini anlatan Akgün, “12 saatte Etiyopya sınırına geldik. Oradaki operasyonlarla 4 saat daha kaldık. Karadan 4 saat daha devam ettik. Askeri birlikte kaldık. İzin vermediler. çünkü akşam 6’yı geçiyor. Sabah 9’a kadar onu orada tuttular. Çay, kahve, su ve yemek ikram ettiler. Oradan en yakın havaalanına transfer edildiler. Oradan da uçakla Addis Ababa Havalimanı’na geldik. Buradan uçakla Türkiye’ye geldik.” dedi.

Sudan’da çatışmaların devam ettiğini belirten Akgün, “Sokak savaşları devam ediyor. Allah Sudan halkının yardımcısı olsun. Sudanlı kardeşlerimiz iyi insanlar. Sudan güzel bir ülke. İnşallah toparlanıp geri döneceğiz.” söz konusu.

Tahliye edilen vatandaşlardan Mehmet Kazan şunları söyledi:

“Hartum’dan savaştan geldik. Büyükelçilerimize ve bize yardım eden herkese teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz. Allah herkesten razı olsun. Sağ salim geldik. Zor günlerdi. Savaştan çıktık. Evde kalarak korunduk. Çok zor günler geçirdik. Savaşı gerçekten yaşadık. Tahliye sürecimiz biraz zor oldu ama çok şükür iyi geçti. Hartum’daki büyükelçimiz gereğinden fazla yardımda bulundu. Bir an önce bizi oradan tahliye etti. Etiyopya’nın sonunda büyükelçimiz bizim için otobüs ayarladı. Addis Ababa’dan İstanbul’a geldik.”

İGA yetkilileri tarafından karşılanan Türk vatandaşlara su ve meyve suyu ikram edildi. Daha sonra vatandaşlar kendilerini bekleyen araçlarla havalimanından ayrıldı.

ardanuc-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu