Haber

Suudi Arabistanlı astronotların bulunduğu uzay mekiği AX-2 başarıyla fırlatıldı

Suudi Arabistanlı astronotlar Ali Karni ve Rayyane Bernavi ile uzay mekiğinin (AX-2) fırlatılmasının başarıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

Suudi Arabistan haber kanalı Al-İhbariye’nin Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre, Karni ve Bernavi’nin de içinde bulunduğu uzay mekiğinin hatasız olarak fırlatılarak Ülkeler Arası Uzay Üssü’ne taşındığı bildirildi.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA, 17 Mayıs’ta Karni ve Bernavi’nin uzay yolculuğu hazırlıklarının tamamlandığını bildirdi.

Suudi Arabistan Uzay Ajansı, geçen yıl Eylül ayında “Vizyon 2030” kapsamında bir uzay programının başlatıldığını duyurmuştu. Uzay sanayi sektöründen faydalanılması ve bu alandaki araştırmalara katkı sağlanması amaçlandığı belirtildi.

Uzay Ajansı’ndan 14 Şubat’ta yapılan açıklamada Rayyane Bernavi ve Ali Karni’nin AX-2 uzay mekiği ile gidecekleri aktarılmıştı.

Uzay mekiğinin yılın ikinci yarısında ABD’den kalkacağı belirtilirken, program kapsamında Meryem Firdevs ve Ali el-Gamdi isimli astronotların da uzay araştırmaları eğitimi alacağı açıklandı.

habersuhut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu