Haber

TBMM Başkanı Şentop, Avusturyalı mevkidaşı Sobotka ile görüştü

TBMM Lideri Mustafa Şentop, Avusturya ziyareti kapsamında Avusturya Ulusal Meclis Lideri Wolfgang Sobotka ile bir ortaya geldi.

Heyetler ortası görüşmede konuşan Şentop, Avusturya ile Türkiye ortasındaki alakaların geliştirilmesinin bölge için de kıymetli olduğunu vurguladı.

Şentop, “Bölgemizde önemli krizler ortaya çıktı. Enerji ve tahıl krizinin dünyayı etkileyecek boyutta olduğunu görüyoruz. Böyle bir dönemde Türkiye’nin Avusturya ile çok daha yakın çalışması sadece ikili değil bölgemiz için de çok daha iyi olacaktır. Hükümetler arası çabaları biz de Parlamento olarak destekliyoruz.” dedi.

Parlamenter diplomasinin böylesi kriz periyotlarında öne çıktığını kaydeden Şentop, “Böyle arayış dönemlerinde parlamenter diplomasinin daha faydalı sonuçlar verdiğini görüyoruz. (Parlamenter diplomasi) Çözümsüzlüklerin arttığı, arayışların olduğu dönemlerde çok daha önemli hale geliyor.” diye konuştu.

Şentop, dünyanın yeni sınamaların yaşandığı bir devirden geçtiğini hatırlatarak, AB’nin genişleme politikasının uzatmalı üyelik sürecine olumlu katkı sağlaması temennisini dile getirdi.

Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin rolü

Türkiye’nin, Ukrayna-Rusya savaşıyla ilgili sürecin başından bu yana barış için çaba gösterdiğini belirten Şentop, şunları söyledi:

“Öncelikle ateşin sönmesi, savaşın durması önemli. Tahıl sorununun çözülmesi, süresinin uzatılması çok önemli gelişmeler. Esirlerin mübadelesi de çok önemliydi. Ayrıca Rusya ile muhtelif görüşmeler konusunda Türkiye’nin arabulucu, kolaylaştırıcı rolü devam ediyor. Çok boyutlu memleketler arası bir denklem. Yeniden de Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımız bu bahiste ateşkesin sağlanması ve kalıcı barışın sağlanması için çalışmaya devam ediyor, devam edecek. İki ülkeyle de diyalog kanallarını açık tutmak gerekiyor. Türkiye de diğer ülkeler üzere diyalog kapısını kapatsaydı tahıl koridorunun açılması mümkün olmayacaktı.”

Şentop, “Uluslararası hukuka bağlılık konusunda herkesin tekrar düşünmesi gerekiyor” diyerek, şu değerlendirmede bulundu:

“NATO’nun ve AB’nin, stratejik kararları vermekte geciktiğini, ihmalkar davrandığını düşünüyorum. Ukrayna konusunda daha fazla inisiyatif alınıp kararlar verilebilirdi. Stratejik kararların daha rasyonel ve vaktinde verilmesi gerekir.”

Türkiye-AB ilişkileri

Şentop, Türkiye- AB ilişkileri konusunda da uyarıda bulunarak, “(Türkiye-AB ilişkilerini)Avrupa’ya ve AB’ye zerrece katkısı olmayan iki küçük ülkenin siyasetlerine teslim etmek yanılgıdır. Bu bağlantıları, iki küçük ülkenin kaprisiyle stratejik karar süreçlerini heba etmemek değerli.” dedi.

Sobotka’dan taziye mesajı

Avusturya Meclis Başkanı Wolfgang Sobotka ise Şentop’a Türkiye’de meydana gelen terör saldırısından duyduğu üzüntüyü ifade etti.

Sobotka ayrıca Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşıyla ilgili arabuluculuk teşebbüslerini takdirle izlediklerini belirtti.

Görüşmede ayrıyeten, Avusturya’da yaşayan Türk toplumunun yaşadığı sorunlar ve Avrupa’da artan yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve ırkçılık ile uğraş edilmesi için karşılıklı olarak nelerin yapılabileceği müzakere edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu