Ekonomi

Tesla, Çin’de üretilen Model 3 ve Model Y’nin fiyatlarını artırdı

Tesla’nın ( TSLA), Çin’in sosyal medya platformu Weibo ( Dünya Bankası), elektrikli otomobil üreticisinin Şanghay’da üretilen Model 3 ve Model Y otomobillerinin fiyatlarını artıracağını duyurdu.

Gönderiye göre Tesla Model 3’ün satın alma fiyatı %0,6 artışla 1.500 yuan (206 ABD Doları) artırılarak yeni fiyat 261.400 yuan oldu. Model Y’nin giriş seviye versiyonunun fiyatı ise %0,95 (2.500 yuan) artışla 266.400 yuan olarak belirlendi.

Bu son artıştan önce son üç haftada iki artış daha yapılmıştı. Tesla, ilk olarak Model Y performans versiyonunun fiyatını 27 Ekim’de %4 oranında artırdı. Daha sonra 9 Kasım’da hem Model 3 hem de Model Y’nin uzun menzilli versiyonlarında %0,8’e varan artışlar görüldü.

Tesla’nın Çin’deki irtibat ve hükümet işleri yöneticisi Grace TaoŞirketin yerli üretim araçlarının fiyatlarını üretim maliyetlerine göre sıklıkla düzenlediği yorumunu yaptı.

Çin Binek Otomobil Birliği’nin (CPCA) verilerine göre Tesla’nın Şangay Gigafactory’si (çok büyük bir fabrika), Ekim ayında Çin ana karasındaki müşterilere bir önceki aya göre %34,2 düşüşle 28.626 araç tedarik etti. Bu düşüş Eylül ayındaki %32,8’lik düşüşün ardından geldi.

CPCA’ya göre Tesla, Ocak’tan Ekim’e kadar Çin’de yıllık %62,2 artışla 378.800 araç teslim etti.

TSLA hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %1,78 oranında arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu