Ekonomi

Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Söğütlü Çayı’nda ıslah çalışmaları devam ediyor

Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Söğütlü Çayı’nda Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından ıslah çalışmaları sürüyor.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, yaptığı yazılı açıklamada, Trabzon’un Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sel riski yüksek bir il olduğunu belirtti.

Her yıl önemli miktarda yağış alan Trabzon’da hem üst havzalarda hem de ana ve yan derelerde değerli yatırımlar yaptıklarını ve olası su baskını öncesi önlem almaya devam ettiklerini vurgulayan Balta, “Azaltmaya devam ediyoruz. Mekanize çalışma programımız kapsamında birçok ilçede su baskını riski var.Trabzon’un en büyük “Akçaabat ilçesinde ilçe merkezi derelerinde taşkın kontrol inşaatımız devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Balta, ilçede Eğitim Fakültesi yanına 278 metre U kanalı ve menfez, Fındıklı Mahallesi’nde 192 metre U kanalı, Yeşiltepe Mahallesi’nde 3 menfez, Cumapazarı ve Hamam derelerinde birer adet menfez, 167 metre U kanalı inşa edildiğinin altını çizdi. Ortaburun Deresi’ne metrelerce U kanalı yapıldı. Bu sayede Akçaabat’ta sel riskinin azaldığını belirtti.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin zorlu coğrafyasında vatandaşların günlük yaşamı için araç ve yaya köprülerinin büyük önem taşıdığını belirten Balta, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Son dönemde yaptığımız çok boşluklu köprülerle de atalarımızın mimari anlayışını bir nebze olsun yansıtmaya çalışıyoruz. Bu köprülerden olumlu geri dönüşler almak bize ayrı bir gurur veriyor. Söğütlü’nün bulunduğu noktaya araç köprüsü yapıyoruz. Akçaabat ilçemizde dere akarak denize doğru akıyor.Bu köprünün inşaatı “Çalışmalar devam ediyor. Geçmişte acı sel tecrübeleri yaşayan ve ıslah projelerimiz ile değerli yatırımlar yaptığımız Söğütlü Çayı’na köprümüzü tamamladığımızda güvenli ve estetik bir kolye takmış olacağız. Şimdiden iyi şanslar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu