Haber

Ulusal Bağımsızlık Günü öncesi Polonyalı bakan yardımcısından “provokasyon” uyarısı

Ulusal Bağımsızlık Günü’nü 11 Kasım’da kutlamaya hazırlanan Polonya’da İçişleri Bakan Yardımcısı Maciej Wasik, ülkenin doğu sınırında gerçekleşen Ukrayna- Rusya savaşını anımsatarak, “Provokasyona açık durumlar olacaktır. Vatandaşlarımızı bunların bir parçası olmamaya davet ediyorum.” dedi.

Polonya Haber Ajansına (PAP) açıklamada bulunan Wasik, Ulusal Bağımsızlık Günü’nde Varşova, Krakow ve Wroclaw kentlerinde silah taşımanın yasaklandığını söyledi.

Wasik, daha evvel kelam konusu kentlerde kutlamalar esnasında çeşitli aksaklıklar yaşandığına değinerek, “Doğu sınırımızda bir savaş olduğunu hatırlatıyorum. Provokasyona açık durumlar olacaktır. Vatandaşlarımızı bunların bir parçası olmamaya davet ediyorum. Güvenlik söz konusu olduğunda her zaman en karanlık senaryoları hesaba katmak gerekir. Doğuda Polonya’yı istikrarsızlaştırmak isteyen bazı güçler var.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’dan gelen mültecilere yönelik provokasyonun söz konusu olup olmayacağına ilişkin soruya da Wasik???????, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Polonya’ya yönelik politikası bağlamında asıl amacı Polonyalılar ve Ukraynalılar arasında ciddi bir çatışmaya yol açmak. Bu, uzun zamandır böyle. Polonya Ukraynalılara muazzam yardımda bulunuyor. Ukraynalılar, Polonya’ya sığındı. Çocuklar okul buldu. Bayanlar iş sahibi oldu. Bugün Ukrayna ile bağlarımız çok güçlü.” cevabını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu