Haber

Washington Post: Türkiye seçimlere despotizmin gölgesinde gidiyor

Dış basın Türkiye’deki seçimleri takip etmeye ve son iki gündür doğrudan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef almaya devam ediyor.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, “Türkiye’de seçimlerin üzerinde despotizmin gölgesi büyüyor”Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidara geldiği ilk günlere ait çizimler başlıklı başyazısında, “ılımlı lider”İmajının büyük ölçüde yok edildiğini söyledi.

“Türkiye TEK İNSANDAN Evrimleşip Evrimleşmeyeceğinin DENEMESİNİ VERECEK”

Erdoğan’ın popülaritesinin düşmesinin, demokratik değerlere yönelik baskı ve küçümsemeye dayalı otokrasinin bir yansıması olduğunu yazan gazete, ekonomideki kötü yönetimin de halkın yaşam standartlarını hızla düşürdüğünü ve birçok Türk’ün öfkeli olduğunu belirtti.

Gazetenin yayın kurulu tarafından yazılan yazıda, “14 Mayıs aynı zamanda demokratik seçimlerin Erdoğan’ın giderek artan tek adam yönetiminin boyunduruğundan kurtulup kurtulmayacağının da bir sınavı olacak.”Yorum dikkat çekti.

BATI İLE İLİŞKİ

Türkiye’deki seçimlerin ABD ve Avrupa için de önemli olduğuna dikkati çeken gazete, Türkiye’nin “Batı’nın yaptırımlarını delerek Moskova’ya eser sevkiyatında değerli bir rol oynadığından şüpheleniliyor”yazdı

Erdoğan’ın jeopolitik konumunu güçlendirmek “çift oyun”Erdoğan’ın rol oynadığı yorumunu yapan gazete, Erdoğan’ın Rusya’nın yanı sıra Çin ve Suudi Arabistan gibi diğer otoriter ülkelerden de mali destek aldığını iddia etti.

“İTİRAZ EDİLEN KURUMLAR”

Öte yandan Erdoğan’ın en büyük ve kalıcı zararı Türkiye’de; İktidarını çatışmaları körükleyerek, muhalifleri ve gazetecileri hapse atarak ve Türkiye’de bir zamanlar canlı olan sivil toplumun alanını daraltarak koruduğu belirtildi.

“Kurumlar onun zulmüne boyun eğdi”Sözlerinin yer aldığı yazıda en değerli örneğin Merkez Bankası olduğu kaydedildi.

ÖVGÜ KILIÇDAROĞLU

Depremlerin Erdoğan’ı ve hükümeti yıprattığını iddia eden The Washington Post, muhalefet adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konutunun mutfağında çekilen görüntülerin Erdoğan’ın 1000 odalı sarayıyla tezat oluşturduğunu bildirdi.

Gazetenin başyazısında Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’yi birleştirme, bir dönem cumhurbaşkanlığı yapma, Merkez Bankası, mahkemeler ve diplomasi gibi kurumları özgürleştirme sözü verdiği bildirildi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu