Ekonomi

Yatırımcı Aktivistler Elon Musk’un Tazminat Kararının Ardından Tesla’da Reform Hedefliyor

Son zamanlarda Tesla Inc., Yürütme Konseyi Lideri Elon Musk’un etkisini etkili bir şekilde sınırlamadığı için eleştirildi. Musk’un (TSLA) yönetim kuruluna meydan okuyan aktivist hissedarlar, Musk’un 56 milyar dolarlık özsermaye anlaşmasına ilişkin yeni bir mahkeme kararının değerli değişiklikler için gerekli ivmeyi sağlayabileceğine inanıyor.

Bu kritik dönemeç, Delaware’deki bir yargıcın Musk’un benzeri görülmemiş tazminat paketini geçersiz kılması ve yönetim kurulunun CEO ile olan yakın ilişkisini önemli ölçüde onaylamadığını ifade etmesiyle geldi. Eleştirmenler artık bu kararı, gelecekteki hissedar toplantılarında yapılacak oylamalarda büyük endeks fonlarından ve hissedarlardan daha fazla destek toplamak için kullanmayı umuyor.

Bağımsız aktivist hissedar John Chevedden, Tesla’nın yıllık bahar hissedarlar toplantısına bir teklif sunarak bu durumdan yararlanmayı planlıyor. Chevedden’in önerisi, değerli kurumsal hamlelerin onaylanması için ihraç edilmiş ve tedavüldeki tüm hisselerin üçte iki çoğunluğunu gerektiren mevcut kuralı, kolay çoğunluk oyu gerektiren yeni bir kuralla değiştirmeyi amaçlıyor.

Chevedden, “Yatırımcıların mevcut durumu kontrol etmenin yollarını araması bekleniyor” dedi.

Bu yıl yeniden seçilecek yöneticiler arasında Elon Musk’un kardeşi Kimbal Musk ve 21st Century Fox’un eski Yürütme Konseyi Lideri James Murdoch da yer alıyor. Delaware mahkemesi, Elon Musk ile kişisel temasları nedeniyle bağımsızlıklarını sorguladı.

Piyasa analistleri, Institutional Hissedar Hizmetleri (ISS) ve Glass Lewis gibi vekil danışmanlık firmalarının mahkemenin kararının ardından eleştiriyi muhtemelen destekleyeceğini öngörüyor. Ancak Tesla’nın oyların %90’ından fazlasını alarak yönetim kurulu üyelerini itirazsız yeniden seçme geçmişi değerli bir engel teşkil ediyor.

Başarı için eleştirmenler BlackRock (BLK) ve Vanguard gibi önde gelen yatırım fonu şirketlerine güveniyorlar.

TSLA’nın hisse senedi fiyatı Cuma günü öğlen işlemleri sırasında %2,85 düştü.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu