Ekonomi

Yozgat’ta Mantar Üretimi: İki Ayda 5-6 Ton Üretim

İki ayda 5-6 ton üretiyor, taleplere yetişemiyor.

YOZGAT – Yozgat’ta kendi imkanlarıyla kurduğu 112 metrekarelik alanda eşi ve çocuklarıyla birlikte mantar yetiştirmeye başlayan Hasan Taşçı, iki ayda 5-6 ton üretim yapıyor.

Yozgat’ta uzun yıllar ekmek fırınında çalışan Hasan Taşçı, bir yıl önce kendi imkanlarıyla 112 metrekarelik alan üzerine mantar üretim tesisi kurdu. Sarıhacılı Mahallesi’nde kurduğu üretim tesisinde eşi ve çocuklarıyla birlikte kültür mantarı yetiştirmeye başlayan Taşçı, iki aylık sürede 5-6 ton mantar üretmeye başladı. Ürettiği mantarları yıl boyunca Yozgat’taki market, pazarcı ve manavlara satan Taşçı, mantarları kilogramı 50 ila 60 liradan satıyor. İç pazarın taleplerini karşılayan Taşçı, ürettiği mantarları şehir dışına pazarlamak için üretim alanlarını genişletmeyi planlıyor.

Kilosu 50-60 liradan satılıyor.

İki ayda 5-6 ton mantar ürettiğini belirten Taşçı, “Yaklaşık 1 yıldır mantar yetiştiriciliği ile uğraşıyorum, bu benim 3. üretimim. Şu ana kadar üretim iyi gidiyor. Burası tek kişilik çadır,” 112 metrekare kullanım alanı 2 ayda yaklaşık 5-6 ton üretim Yozgat merkezde büyük marketlerin mantar ihtiyacını karşılıyoruz.Şehir dışından da Ankara ve Çorum’dan talepler var ama biz bu yana talepleri karşılayamıyor sadece iç piyasada değer veriyoruz.En kısa sürede çadır sayılarını artıracağız günlük 500 kilograma kadar üretim yapacağız.Diğer illere de sevkiyat yapacağız.Şu anda satılıyor toptan 50-60 lira.Birinci sınıf kalitede ise toptan 60 liraya kadar verebiliriz.Kalite biraz düşük olursa ağırlığı 45 liraya düşer.Kaliteli işler çıkarması onun için çok değerlidir. .” söz konusu.

Desteksiz üretim tesisi kurdu

Herhangi bir destek almadan mantar üretim tesisi kurduğunu belirten Taşçı, “Maliyetler çok yüksek. Kompost, toprak, elektrik, ulaşım ve personeli düşünürsek 2 aylık sürede 200 bin lirayı buluyor. Rastgele takviye yapmadan kendi emeğimizle kurduğumuz bir tesis.Bir sonraki üretim tesislerini hiçbir temele dayanmadan kendimiz yapmayı planlıyoruz.Mantarın bakımı kolay bir iş ama her zaman sabah akşam kontrol etmemiz gerekiyor. Mantar üretimi güzeldir, kaliteli ürün ürettiğinizde para kazandırır.Faiz yoksa yatırdığınız maliyeti bile karşılayamazsınız.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu