Haber

YSK, AK Parti’nin Millet İttifakı’nı sandıktan çıkarma talebini reddetti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’nin 4 siyasi parti için aday listesi vermediği gerekçesiyle “Millet İttifakı”nın sandıktan çıkarılmasını ve ittifaktaki her partinin oylarının ayrı ayrı hesaplanmasını istedi. Millet İttifakı’ndaki partiler, bazı illerde ise diğer iki parti liste vermedi. başvurusunu reddetti.

T24’ün haberine göre,AK Parti YSK temsilcisi Recep Özel’in yaptığı başvuruda, “Millet İttifakı’nın Yüksek Seçim Kurulu’na sunduğu ittifak protokolünde 6 siyasi partinin yer aldığı, ittifak ve ittifak için ayrı bir kura çekimi daha yapıldığı belirtildi. İttifak bünyesindeki siyasi partiler, oy pusulasındaki yerlerinin tespiti esasına göre, ancak ittifaktaki 4 siyasi parti parti aday listesi sunmadı, diğer iki parti bazı seçimlerde aday listesi sunmadı çevreler, ancak ittifak protokolünü değiştirmek için herhangi bir ek protokol teklif etmemişler, eski protokol olduğu için oy pusulalarında Millet İttifakı ibaresi yer almamış, her siyasi parti ayrı ayrı yer almalıdır. Baraj barajı her siyasi parti için ayrı yapılmalıdır” denildi.

TALEP REDDEDİLDİ

Talebi değerlendiren YSK, Millet İttifakı’nın sandıktan çıkarılması talebini reddetti. YSK kararında, “Millet İttifakı’nda yer alan Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi’nin hiçbir seçim çevresinde aday göstermemesine rağmen, Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti’nin hiçbir seçim çevresinde aday göstermediği” belirtildi. İttifakın diğer tarafları olan partiler vilayetlerin toplamıdır.” Millet İttifakı’nın devam ettiği ve ittifak protokolünün milletin yarısından fazlasını aday göstermesi nedeniyle ittifak protokolünün geçersiz olduğu yönündeki talebin reddi. onlara”.

YSK BAŞKANINA KARŞI OY

AK Partili Özel’in başvurusu ‘oy çokluğu’ ile reddedildi. YSK Genel Başkanı Ahmet Yener’le birlikte üç üyenin ‘hayır oyu’ verdiği kararda, “Aleyhte çoğunluk kararına katılmıyoruz, mensubu olduğu ittifak kolunun da olması gerektiği görüşünden hareket ediyoruz.

haber-sirvan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu