Haber

Bakan Yumaklı, Kafkas Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreninde konuştu. İfade

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Bugün Filistin topraklarında yaşanan işgal ve katliamlar karşısında Türkiye olarak sorumluluk almak için her türlü çabayı gösteriyoruz. İnsani yardımlardan diplomasiye ve garantör tekliflerimize kadar bu yöndeki çabalar bir bütündür” dedi. Bizim için ahlak, iman ve şeref meselesidir.” dedi.

Bazı programlara katılmak üzere Kars’a gelen Bakan Yumaklı, Vali ve Belediye Başkan Yardımcısı Ziya Polat’ı makamında ziyaret ederek kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ziyaretin ardından katıldığı Ahmet Arslan Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Kafkas Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreninde konuşan Bakan Yumaklı, yeni eğitim-öğretim yılının üniversite adına hayırlı olmasını diledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünün kutlandığını ve Türkiye Yüzyılı vizyonuyla 2. yüzyıla adım attığımızı hatırlatan Yumaklı, şöyle devam etti:

“Konjonktürel şartlara hapsolmuş, günü kurtarmaya odaklı bir politikanın yerini, 2053 ve 2071 vizyonuyla stratejiler geliştiren bir siyasi akıl aldı. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını Türkiye Yüzyılı olarak inşa etmek artık bir misyon ve misyon haline gelmiştir. Milletimiz, bir kez daha, İnşallah tarihi misyonunu yerine getirecektir. Hiç şüphe yok ki, asil milletimiz bu inanca, ruha ve kabiliyete sahiptir. Cumhurbaşkanımızın şiarıyla, ‘Dünya Beşten büyük” ve “Daha adil bir dünya mümkün” diyerek bir anlamda dünyaya Türkiye Yüzyılı mesajını vermiştir.Sosyal ve “Umutlar dünyası inşa etmek milletimiz için elbette kutsal bir görevdir. Ekonomik eşitsizliklerin normalleştiği, insanların vahşice öldürüldüğü bir dünya yerine, mutluluklar ve mutluluklar.”

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına değinen Yumaklı, “Katliamın yaşandığı Filistin meselesi bizim için gurur meselesidir. 100 yıl önce de benzer bir durumla karşı karşıyaydık. Bir insanı öldürmek tüm insanlığı öldürür. Biz çiziyoruz.” Gücümüzü kadim değerlerimizden alıyoruz.Bugün Türkiye olarak Filistin topraklarında gerçekleştirilen işgal ve katliamlar karşısında sorumluluk almak için her türlü çabayı gösteriyoruz.İnsani yardımdan diplomasiye ve garantör tekliflerimize kadar bu yöndeki çabalar bir gönül meselesidir. Bizim için ahlak, inanç ve gururdur.Sayın Cumhurbaşkanımız, bu katliamlar ve “Emperyalist emellere karşı Filistin davasının yanında yer aldığını söyleyerek Türkiye’nin duruşunu net bir şekilde ortaya koymuştur.” dedi.

“Büyük düşünüp her alanda çok çalışmalıyız”

Türklerin tarih boyunca mazlumların yanında yer alan, herkesin dinine, inancına ve değerlerine saygı duyan bir millet olduğunu anlatan Yumaklı, kadim değerlerden güç almaya devam ettiklerini vurguladı.

Bakan Yumaklı, “İnsani değerlerin hiçe sayıldığı bir dünyaya karşı Türkiye Yüzyılı ile birlikte yeniden tarihi ve küresel bir iklim yaratacağımıza inanıyorum. Bunun için de dünyanın en ileri ülkeleri arasında yer almamız gerekiyor. eğitimden ekonomiye, bilimden teknolojiye, demokrasiden diplomasiye sefer bizden, zafer Allah’tandır.” “Hakikatin, gerçekliğin ve kozmik değerlerin hakim olduğu böyle bir dünya için her alanda güçlü ve öncü bir konuma ulaşmamız gerekiyor” diyerek çıktığımız bu yolda, büyük düşünmeye ve her alanda çok çalışmaya mecburuz. Türk Yüzyılı da işte böyle bir duyarlılığın, anlayışın ifadesidir.” dedi.

Tüm atılımların lokomotifinin bilim ve eğitim olduğuna dikkat çeken Yumaklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü bilim ve eğitimle desteklenmeyen diğer atılımların geçerliliğini yitireceğini çok iyi biliyoruz. Bilim ve eğitimde gerekli ilerleme sağlanmadan diğer alanlarda bağımsız ve güçlü bir konuma gelinmesi mümkün değildir. Bu nedenle, Bilim ve eğitim vizyonumuz Türk Yüzyılının sloganları arasında yer almış, Bilim ve eğitim yüzyılı olarak kamuoyuna ilan edilmiştir.Elbette bu vizyonun adımları son 21 yılda güçlü ve hızlı bir şekilde atılmıştır. Bugün toplam üniversite sayısı 76’dan 208’e çıkmış olup, 81 ilin tamamı kendi üniversitesine sahiptir.Bilim ve teknoloji ülkeler için stratejik öneme sahiptir.Güç haline geldiği bir çağda yaşıyoruz.Yapılan çalışmalarla yapıyoruz, bu çağı, niteliğin niceliğe, maliyetin ise güç ve çıkarlara üstün geldiği bir çağ haline getirmeliyiz.Bilimde ve eğitimde yeni atılımlar yapmanın hepimizi bir araya getiren, ortak bir paydada buluşturan ortak sorunumuz olduğuna hiç şüphem yok. aynı yön. “

“Yaşadığımız döneme yön verecek çalışmaların ortaya konulması gerekiyor.”

Tarım, hayvancılık ve beslenme alanlarında birçok kamu, özel kurum ve üniversite ile iş birliği içinde çalıştıklarını belirten Yumaklı, bu kapsamda üniversitelerin, özel dairelerin, TÜBİTAK ve STK’ların Ar-Ge projelerine destek verdiklerini anlattı.

Üniversitelerin fikir ve kültür dünyasına yaptıkları katkılarla geleceğe yön veren kurumlar olduğuna dikkat çeken Yumaklı, şöyle konuştu:

“Bu bağlamda üniversitelerimize büyük görev ve sorumluluklar düştüğünü söylemek gerekiyor. Bunun için çağımızın gereği olan hızlı değişime ayak uydurmanın yanı sıra geleceğe yönelik çalışmalar üretmek de gerekiyor. Geçmişten miras aldığımız miras ve bugün sahip olduğumuz kurumsal kapasite bizi bunu başarabilecek seviyeye getiriyor. “Şunu belirtmek isterim ki, yeni bir dünyanın inşasında özel bir anlayışa ihtiyaç var. Bilim ile bilgeliği, bilgi ile bilgeliği, akıl ile erdemi bir araya getirecek bir vizyon.”

Konuşmanın ardından Rektör Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Bakan Yumaklı’ya plaket vererek Kafkas halısı hediye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu