Ekonomi

Borsa İstanbul güne yükselişle başladı

Investing.com – BİST 100Endeks, 5 işlem günü için verilen aradan sonra alıcılarla açıldı.

BIST 100 endeksi açılışta yüzde 5,86 artışla güne 4.769,15 puandan başladı. Ülkemizde yaşanan sarsıntının yaraları Borsa İstanbul’da sarılmaya devam ederken, seans açılışı öncesi şirketleri ve yatırımcıları korumak için bazı önlemler alındı.

Borsa İstanbul olumlu bir açılış gerçekleştirirken, petrokimya ve taşımacılık %7 artışla en çok değer kazanan branşlar arasında yer aldı. Bu segmentleri %6 bandında fiyat artışı ile bankalar ve maden işleri takip etti.

Spor, sigorta ve turizm sektörü güne olumsuz başladı. Ana segmentlerin ortasında açılışta sanayi %5,5, hizmet %4,27 ve mali %4,84 artış kaydetti.

Açılışta tavan fiyatına ulaşan BİST 100’de yer alan hisse senetleri arasında açılışta en çok yükselen hisse senetleri arasında yer aldı. TUPRSVe OYAKÇoradaydı. AYDEM, sasaVe OTKAR, güne hızlı başlayan diğer paylaşımların başında yer aldı. KZBGY, KLRHO, ASUZU, TSPORVe MEŞALEhisseleri güne negatif başladı.

Yurt dışı piyasalarda ise satış hakim. Asya endeksleri sabah saatlerinde negatif seyrediyor. ABD endeksleri de dün günü karışık hareketle kapattı. Nasdak, yarım puan yükseliyor Dow Jonesyarım puan gerideydi. S&P 500yatay kaldı.

ABD ve Avrupa vadeli endeksleri günün ilk saatlerinde satıcılı seyrini sürdürüyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu