Haber

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan Cumartesi Anneleri’ne mesaj

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2024 yılı bütçe görüşmelerinde, kayıp yakınları için her hafta Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi düzenleyen Cumartesi Anneleri hakkında şunları söyledi: Cumartesi Anneleri konusunda iyi niyetliyiz, onlar zaten mağdur. Sayın Cumhurbaşkanımız da kabullerinde aynı.” “Şunları söyledi. O dönemdeki sözlerine dayanarak bu olayı güvenli ve en güzel şekilde çözeceğiz” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü. Toplantıda HEDEP Urfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, Bakan Ali Yerlikaya’ya Cumartesi Anneleri’nin gözaltına alınmasına ilişkin soru sordu. Yerlikaya, “Cumartesi Anneleri’nin yaşadığı mağduriyet budur. En kısa sürede çözüm üreteceğiz. Bu hafta gördüğünüz gibi biz herhangi bir tutuklama yapmadık, bu anayasal bir özgürlüktür.” O cevapladı:

“EN MUTLU ŞEKİLDE ÇÖZECEĞİZ”

Bakanlığın Cumartesi Anneleri’ne yönelik iyi niyetli bir yaklaşımı olduğunu belirten Yerlikaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Onlar aslında mağdur. Sayın Cumhurbaşkanımız da onlara aynı şeyi söyledi. O dönemdeki sözleriyle bu olayı güvenli bir şekilde çözeceğiz ve bu olayı çözeceğiz. en keyifli şekilde.” Açıklamalarına yer verdi.

BİREYSEL SİLAHLANMAYA KARŞI YASA HAZIRLIYORUZ”

Yerlikaya, bireysel silahlanmaya karşı kanun taslağı hazırladıklarını belirterek, “1 Ocak 2023 ile 31 Ekim 2023 tarihleri ​​arasında 51 bin 914 ruhsatsız silah ele geçirildi. Bununla ilgili olarak ruhsatsız silahlara verilen cezayı da gözden geçirmemiz gerekiyor. Bununla ilgili hazırlıklar sürüyor. Başkan yardımcılarımız ve liderlerimiz burada, “Yakın zamanda mutlaka teklifimizle geleceğiz” dedi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu