Haber

İran’ın güneydoğusundaki güven ortamını bozmakla suçlanan iki yabancı tutuklandı

İran’ın güneydoğusundaki Sistan-Belucistan vilayetinde güven ortamının bozulmasında önemli rol oynadığı iddia edilen yabancı uyruklu iki kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberinde, Sistan-Belucistan vilayetinde güvenliğin sağlanması için yeni bir planın uygulamaya konulduğu belirtildi.

Bu kapsamda “devlette güvensizlik ortamı oluşmasında önemli rol oynadığı” iddia edilen 2 yabancının gözaltına alındığı ve bu kişilerle ilgili bilgilerin daha sonra açıklanacağı belirtildi. ???????

Haberde, hakkında herhangi bir suçlama bulunmayan diğer yabancı uyrukluların izinsiz olarak sadece eyalette gözaltına alındığı belirtildi.

Sistan-Belucistan eyaleti, geçen yıl 30 Eylül Cuma namazı sırasında protestocularla İran güvenlik güçleri arasında çok sayıda can kaybına yol açan olaylara sahne olmuştu.

Başta vilayet merkezi olan Zahidan olmak üzere Sistan-Belucistan genelinde yaşanan “Kanlı Cuma” olaylarının ardından neredeyse her hafta Cuma namazından sonra protestolar düzenlendi.

Son aylarda eyalette bir aşiret reisi ve bir Sünni din adamı da suikasta kurban gitti.

???????

haber-ulas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu