Ekonomi

Kripto piyasalarında kargaşa devam ediyor: BTC 15.000 doları yeniden test etti

Investing.com – FTX borsasının Cuma günü iflasını açıklamasının akabinde kripto para piyasalarına yönelik tasa artmaya devam etti. 

Kripto piyasaları, Perşembe günkü kısmi toparlanmanın akabinde FTX’in iflasına bağlı olarak Cuma günü istikametini yeniden aşağı çevirdi. Kan kaybetmeye devam eden piyasada Bitcoin, günün birinci saatlerinde 15.000 dolar bandını test etti.

FTX, iflas başvurusu sonrası siber akına uğradı

FTX’in 135 bağlı şirketini içeren iflas müracaatının akabinde hacklenmesi ve platformdan milyon dolar kripto çalınması haberi, birçok soru işaretine neden oldu. İflas açıklamasının akabinde FTX borsasına bağlı kripto cüzdanlarından 663 milyon dolarlık kripto para çalındığı bildirildi. Toplumsal medyada ise borsanın akına mı uğradığı yoksa şirkette içeriden birinin mi fonları çaldığına yönelik tartışmalar gündeme oturdu. Birçok analist, iflas ilanı sonrası fonlara bu kadar süratli erişilebilmesinin içeriden müdahale mümkünlüğünü artırdığı konusunda yorum yaptı.

Bu gelişmelerden çabucak öncesinde ise Bahama otoriteleri, geçen hafta FTX’in varlıklarını dondurdu. Dünkü gelişmelerde ise Bahama kolluk kuvvetleri, FTX soruşturması için ülkenin menkul değer düzenleyicileriyle bir arada çalıştığına yönelik bir açıklama yaptı.

Bu ortada Bahama kolluk kuvvetlerinin hafta sonu Sam Bankman-Fried’i ülkede kalmasına zorladığına yönelik söylentiler ortaya çıktı. Bankman-Fried ve şirketin üst seviye yetkililerinin ise ülkeden çıkmaya çalıştığına yönelik spekülasyonlar da basında yer aldı.

Kripto borsaları şeffaflık yarışına girdi

FTX’in çöküşü sonrası birçok borsa, ard arda şeffaflık taahhüdü yayımlamaya başladı ve sahip olduğu cüzdanların bakiyelerini ilan ettiler. 

Bu akımı başlatan Binance, rezervlerinde 70 milyar doların üzerinde kripto varlık olduğunu duyurdu. Hafta başında Binance CEO’su Changpeng Zhao, platformunun rezerv ispatı düzeneğine geçeceğini duyurarak şeffaflık konusunu gündeme getirmişti.

Bu gelişmenin yanında Zhao, FTX krizine bağlı olarak piyasada riskin devam ettiği ve bu durumdan birçok şirketin yakın vakitte olumsuz etkileyeceği yorumunda bulundu. Changpeng Zhao, ayrıyeten hafta sonu boyunca yaptığı açıklamalarda merkezi borsaların içerdiği riskleri göz önüne alarak yatırımcıların merkezsiz borsa ve gözetimsiz cüzdanları kullanmayı düşünmeleri teklifinde bulundu.

Hafta sonu boyunca devam eden haber akışı ortasında Crypto.com borsasından da fon çekim süreçlerinin arttığına dair söylentiler vardı.

Crypto.com’un rezerv delili kapsamında fonları yayımlamasının akabinde platformun 2,7 milyar dolar üzerinde kripto varlığı olduğu görüldü. Platformun toplam rezervinin yaklaşık 540 milyon dolarlık kısmının SHIB tokeninden oluşması, biraz şaşkınlık yarattı. O denli ki borsanın SHIB varlıkları, Bitcoin’den sonraki en yüksek varlık olarak görüldü.

Borsayla ilgili fon çekme süreçlerinin arttığına yönelik söylentilerin hızlanmasıyla birlikte Crypto.com’un mahallî varlığı CRO, hafta sonundan bu yana sert satışlar gördü. Borsa tokeni, Cuma gününden bu yana %35 kıymet kaybıyla devam ederken şu an 0,06 dolardan süreç görüyor. 

Kargaşanın devam ettiği kripto para piyasalarında toplam piyasa bedeli, hafta sonu boyunca %5’in üzerinde bir kayıp daha görerek 800 milyar doların altına kadar geriledi. Yeni haftaya da satıcılı başlayan piyasada, haberimizin yayına hazırlandığı saat diliminde bir sıçrama görüldü. 

Bitcoin, son saatte 15.800 dolar bandından %5’e yakın bir yükselişle 16.500 dolara kadar yükseldi. Ethereum, 1.200 doların altında gelen alımlarla an prestijiyle 1.235 dolara yükseldi. Lakin piyasalarda genel görünüm olumsuz havaya sahipken en büyük iki kripto para da haftalık bazda %20’nin üzerinde bedel kayıplarını koruyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu