Haber

Türk Eczacıları Birliği’nden uyarı: Yerli ilaç sektörü desteklenmeli

Türk Eczacıları Birliği (TEB), yabancı bir ilaç firmasının Türkiye’de satışa sunduğu bazı ilaçların satışını durdurduğunu duyurmasının ardından açıklama yaptı. Şirketin aldığı bu kararla aralarında göz damlaları ve epilepsi, Alzheimer ve migren hastalarının kullandığı ilaçların da bulunduğu bazı ilaçların satışının durdurulduğu, bu ilaçlardan bazılarının muadillerinin bulunmamasından dolayı hastaların mağdur olacağı belirtildi. .

TEB, açıklamasında bu sorunların önüne geçebilmek için yerli ilaç sektörünün desteklenmesi ve bu ilaçların bir an önce üretilip hizmete sunulması gerektiğine dikkat çekti. Sendikanın açıklaması şöyle:

“Ülkemizde faaliyet gösteren yabancı bir ilaç firması, dağıtım kanallarına gönderdiği yazıyla, Türkiye pazarında sunduğu bazı ilaçların satışını durdurduğunu duyurmuş, şirketin Bağlantı ve Hasta İşleri Müdürlüğü de bir basın kuruluşuna bilgi vermiştir: ‘Mevcut ekonomik koşullara ve kur farklılıklarına bağlı olarak bazı ürünlerimizin piyasaya sunumunun durdurulması gerekiyor. “Zorundaydık” denildi.

Söz konusu şirket, geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada, şirketlerinin Türkiye’den çekildiği yönündeki haberlerin asılsız olduğunu belirtmişti. Açıklamada, kamuoyunda çıkan haberlere konu olan bazı ilaçların satışının durdurulmasına ilişkin başka bir gelişmeye değinilmedi.

Meselenin özü şirketin Türkiye pazarından kısmen mi yoksa tamamen mi çekilmesi gerektiği değil. Sorunun temelinde epilepsi, Alzheimer ve migren hastalarının kullandığı göz damlası da dahil olmak üzere bazı ilaçların satışının durdurulması ve bu ilaçlardan bazılarının muadillerinin bulunmaması nedeniyle hastalarımızın mağduriyeti yatmaktadır. Firmadan yapılan açıklamada bu konuya açıklık getirilmedi.

İlaca erişimde sıkıntıların yaşandığı bu dönemde hastalarımızı ve kamuoyunu ilaç eczanesi faaliyetleri konusunda şeffaf bir şekilde bilgilendirmek Bölge Eczacı Odalarımızın ve eczacılarımızın mesleki yükümlülüğüdür. Şirket yaptığı açıklamada, uzun süredir bu ülkenin insanlarına hizmet verdiğini de belirtti. Yaptıkları hizmetlerden dolayı kendilerine teşekkür ederken, ne vatandaşlarımızın ne de ülkemizin bu hizmetleri karşılıksız bırakmadığını, bedeli ne olursa olsun ödediklerini de belirtmemiz gerekiyor.

‘YERLİ İLAÇ SEKTÖRÜMÜZ DESTEKLENMELİ’

Hastalarımızın yaşayacağı bu tür mağduriyetlerin önüne geçebilmek için yerli ilaç sanayimizin her türlü imkan kullanılarak desteklenmesi ve bu ilaçların bir an önce ülkemizde üretilip halkımızın hizmetine sunulması gerekmektedir. “Türk Eczacılar Birliği olarak bu konuda gerekli sorumluluğu alacağımızı belirtiyor, yetkili kurumları ilgili tedbirleri ivedilikle almaya davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu